Debate në Kuvend

0
118

Kryeministrit Edi Rama i kanë mjaftuar vetëm 10 minuta në foltoren e Kuvendit, për të komentuar vendimin e Ministrave të Jashtëm të BE-së, për integrimin e Shqipërisë, duke theksuar se ndryshe nga ç’pretendon opozita, vendi ta tashmë ka datë për negociatat. Ai zbuloi se bashkë me homologun maqedonas kanë marrë ftesën nga Brukseli për tu ulur për të nisur punën parapërgatitore. Në replikë me kryeministrin, kryetari i opozitës Lulzim Basha, tha se vendi është peng i krimit që mburojë ka qeverinë, ndërsa i bëri thirrje qytetarëve që të behen pjesë e asaj që ai e quan “bashkim kombetar” për të larguar qeverinë dhe hapur rrugë zhvillimit të vendit. Pas vendimit të Ministrave të Jashtëm të BE-së për negociatat, Lulzim Basha, paralajmëroi një kthesë të fortë politike, e kjo u reflektua në parlament ku pas më shumë se dy muajsh bllokim, opozita kërkoi 7 orë e 30 minuta debate për çështjen e integrimit. Kryeministri Edi Rama, kishte në dispozicion 50 minuta për të folur, por ai shfrytëzoi vetëm 10, ndërsa në këtë fjalim të shkurtër vlerësoi si fitore vendimin e Bashkimit Evropian, duke theksuar se tashmë Shqipëria ka një datë kur do hapen negociatat. Jeni katandisur në një futë esadistësh. Nuk kemi çfarë të debatojmë. Nuk kemi punë fare me këta (i drejtohet opozitës). Barra jonë është shumë e rëndë dhe nuk mund të mbajmë dhe mbi këta në kurriz. Boll. I lëmë në punën e tyre dhe ne të ecim përpara, sepse ka shumë për të bërë e sfida për të fituar. Me kryeministrin maqedonas kam marrë ftesën nga Brukseli për tu ulur për të nisur punën parapërgatitore. Këta thonë jep dorëheqjen,do flas dhe me kryeministrin maqedonas dhe do ju kthejmë përgjigje. Do ju kthejmë përgjigje patjetër por kur të kemi pushim. Ne kemi datën e çeljes së negociatave, PD thotë nuk ka. Debat të mbarë në të folurit me veten tuaj. Në këtë përpjekje kemi vetëm një shpëtim kemi vetëm një shpëtim, njerëzit e zakonshëm. Ata që na kanë votuar dhe ata që nuk na kanë votuar. Me ta e kemi punën, përpara tyre kemi detyrimin të debatojmë, me këta (opozitën) mozalla. Asnjë debat. Kohë e humbur në absurditet. Mirë e tha një nga etërit themelues: O Zot e kufizove inteligjencën, po budallallëkun pse e le pa kufi? Hë mo Zot pse, pse e o Zot e le pa kufi? Urdhro tani unë po iki. Dëgjoni çfarë vjen pas dhe drejtojuni Zotit. Pas fjalës së tij kryeministri u largua nga parlamenti dhe direkt pas tij në foltore u ngjit kryetari i opozitës.
Basha tha se me ketë qeveri nuk ka integrim, ndërsa tha se opozita punon për interesin e Shqipërisë. Zoti na e ka dhënë përgjigjen, nuk e ka kufizuar budallallëkun që të durojmë këtë në kurrizin tuaj o njerëz dhe të kuptojmë se çfarë ndodh kur zgjedh apo pranon të të vjedhë votat një mashtrues, një hajdut dhe një njeri i lidhur me krimin si askush në 28 vite si ky që sapo la sallën. Për këtë arsye po na teston Zoti dhe do të vazhdojë të na testojë derisa të ngrihemi në nivelin e sfidës dhe të marrim fatin tonë në duart tona.Deri në atë moment ky do vazhdojë të pëllasë në këtë sallë pa dhënë asnjë llogari. Do vazhdojë t’ju fyejë në lëndina dhe qytete dhe në telefon me gjuhën e rrugaçit. Do të vazhdojë t’ju shesë sapunin për djathtë, mos hapjen e negociatave për hapje negociatash, kriminelët për Ministra të Brendshëm, hajdutët për Ministra Financash dhe Ekonomie, mjerimin si sukses, pasigurinë si gjendjen më normale në botë.
Mes ironive, Basha i kujtoi Ramës, historinë e Griseldës, ish-bashkëjetueses së Elvis Rroshit, në atë kohë kryebashkiak i Kavajës. Lulzim Basha, ripërsëriti nga foltorja e Kuvendit se Shqipërisë nuk i janë hapur negociatat, dhe gishtin e përrgjegjësisë e drejtoi nga qeveria.
Basha: Nëse nuk e largojmë këtë qeveri rezultati do të jetë i njëjtë. Do të mblidhemi në këtë sallë me Kim Jong Un dhe teveqelët e tij dhe një Shqipëri akoma më të zbrazët. Sot është dita që Edi Rama ka falimentuar në çdo aspekt. Është i vetmi kryeministër që nuk ka asnjë arritje të vetme sa i takon integrimit. Toyotat janë maja e asjbergut. Pushtetarët vijnë garant për eurot e pista. Qeveria është peng i krimit, u shpreh Basha, ndaj ftoi qytetarët në atë që ai e quan bashkim kombëtar për largimin e Edi Ramës, i cili tha ai mban peng integrimin dhe të ardhmen e vendit.