Dokumenti/ PS me lobistë në SHBA, 20 mijë euro në muaj kontrata me firmën e Trump

0
1004

Partisë Socialiste e Shqipërisë ka nënshkruar një kontratë për bashkëpunim me administratën e presidentit te SHBA-ve, Donald Trump. Lajmi me detajet rreth kontratës, që kushton 20 mijë dollarë në muaj, eshte publikuar në , një nga gazetat dhe websitet amerikane të rëndësishme fokusuar ne ceshtjet politike.

Partia Socialiste e Shqipërisë e ka punësuar firmën me bazë në Florida për “këshillim, udhëzim, dhe asistim të kryetarit të huaj në fushën e komunikimit me zyrtarë të qeverisë amerikane”, që lidhen me rritjen e marrëdhënieve dypalëshe të vendit me Shtetet e Bashkuara, sipas informacioneve shpjeguese të paraqitura në Departamentin e Drejtësisë.

Firma po paguhet 20 mijë dollarë në muaj në një kontratë e cila është planifikuar të zgjasë një vit, informon firma për ‘The Hill’.

Parlamenti i Shqipërisë është duke u përgatitur për një raund të parë të votimit për një president të ri këtë javë, një proces që mund të shkojnë deri në pesë raunde. Vendi është në mes të një krize politike në rritje, me partitë e opozitës që refuzojnë të marrin pjesë në zgjedhjet e përgjithshme në qershor dhe që kanë bojkotuar parlamentin.

Koalicioni qeverisës i krahut të majtë ka refuzuar kërkesën e opozitës për të formuar një qeveri teknike, edhe pse është duke i bërë thirrje qendrës së djathtë të ulet për bisedime para zgjedhjeve këtë verë.

Dokumentet e kontratës, të cilat nuk janë postuar ende në faqen e internetit të Departamentit të Drejtësisë, rendisin çështjet specifike që duhet të adresohen, të cilat përfshijnë “rritjen e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri, forcimin e institucioneve demokratike dhe ato të sundimit të ligjit, promovimin e reformës në drejtësi, zbatimin e përpjekjeve të përbashkëta kundër terrorizmit dhe ato ushtarake, dhe iniciativat e avancuara për rritje që cojnë më tej integrimi i Shqipërisë në strukturat evropiane dhe euro-atlantike. ”

Brian Ballard, themeluesi i firmës, kishte lobuar për Organizatën Trump në legjislaturën e Floridës dhe shërbeu si shefi i financave në “Florida për Trump” gjatë fushatës. Ai më pas shërbeu si një zyrtar i lartë për mbledhjen e fondeve për përurimin e presidentit të zgjedhur. Ballard Partners kanë hapur kohët e fundit një zyrë në Uashington.

Këtë muaj, firma nënshkroi një kontratë një-vjeçare me vlerë $ 900,000 për të përfaqësuar Republikën Domenikane. Ballard i tha ‘The Hill’ të hënën se firma nuk ka bërë asnjë ofertë dhe se klientët kanë ardhur direkt në firmë.

Firma ka punësuar së fundmi ish përfaqësuesin demokrat të Floridës Robert Wexler, i cili ka njohur Ballard për shumë vite, dhe që ka me vete ka ish-ambasadorin në Venezuelë, Otto Reich, për ta ndihmuar me klientët e huaj. Ballard thotë se ata do të marrin rolin udhëheqës në këto kontrata.