Festimet kthehen në luftë në Paris, dy tifozë mbeten të vdekur

0
180

Franca kampione e Botës për herë të dytë ka marrë vëmendjen e gjithë mediave sportive në mbarë Botën . “Një gëzim i pamasë” shkruan në faqe të parë francezja L’Equipe. ABC publikon një foto të Presidentit Macron dhe shkruan “Rroftë Franca”.

“Dita e lavdisë erdhi” kjo është faqja e parë e Le Figaro. Prestigjozja spanjolle Marca shkruan në faqe të parë “Dy yje”, Franca kampione e Botës 20 vite më pas. Ndërsa As është polemike dhe shkruan

Festimet në Francë pas fitores së Kupës së Botës nga skuadra e Deschamps u shoqëruan edhe me incidente të shumta ku dy persona humbën jetën. Në Annecy një burrë rreth 50 vjeç humbi jetën pasi u hodh në një kanal ndërsa një tjetër person humbi jetën pasi gjatë festimeve duke drejtuar makinën u përplas me një pemë dhe të plagosur mbetën dy fëmijë të moshës 3 dhe 6 vjeç.

Gëzimi ka qënë i madh në skuadër. Trajnerit Deschamps lojtarët i kanë ndërprerë konferencën për shtyp duke festuar me shampanjë Kupën e Botës dhe kjo tregon harmoninë që ka qënë në ekipin francez që në finale mposhti 4-2 Kroacinë.