Helmimi në mitingun e PD-së, hetime nga Antiterrori dhe shërbimet inteligjente

0
1071

Policia dhe Antiterrori po zhvillon hetime intensive lidhur me ngjarjen e mbrëmshme në Bulevardin ‘Dëshmorët e Kombit’, ku pas mitingut hapës të fushatës së PD-së, një pjesë e mbështetësve të kësaj force politike dhe lideri i saj Basha janë shtruar në spital.

Dyshohet se pluhuri është hedhur në ajër pranë podiumit dhe ka shkaktuar probleme të ndryshme tek shumë mbështetës të cilët janë shtruar në spital.

Burime nga vendngjarja dhe nga policia thonë se hetimet janë marrë në dorë nga Antiterrori, ndërsa në terren janë me dhjetëra specialistë të disa institucioneve të shtetit.

Por ende nuk dihet se çfarë substance është hedhur në ajër, ndërsa ende nuk është përcaktuar pista hetimore edhe pse mund të flitet për diçka të rëndë.

Në vendin e ngjarjes, të rrethuar nga policia ndodhen ekspertë kimistë të ushtrisë, specialistë të antiterrorist, agjentë të Shërbimit Informativ Ushtarak (SHIU), ata të SHISH dhe specialistë të Gardës së Republikës.

Në vendngjarjes ndodhet edhe disa prokurorë të Tiranës dhe krimeve të Rënda, që janë duke hetuar.