Heqja e mandateve të deputetëve, reagon Ambasada e SHBA: Provë pozitive se dekriminalizimi vazhdon

0
465

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka miratuar ditën e sotme heqjen e mandateve për dy deputetët Aqif Rakipi edhe Gledjon Rehovica.

Ky vendim i marrë është përshëndetur edhe nga Ambasada Amerikane, e cila në një deklaratë për shtyp thotë së vendimi është një provë pozitive e procesit të dekriminalizimit.

“Ambasada e SHBA mirëpret vendimin e sotëm nga KQZ për t’iu hequr mandatet Aqif Rakipit dhe Gledion Rehovicës. Ky vendim është provë pozitive se procesi i rëndësishëm i dekriminalizimit, filluar në dhjetor 2015, vazhdon në Shqipëri,” shkruhet në deklaratë.