Izet Haxhia mbërrin sonte në Rinas nga Turqia

0
235

Ish-truproja e ish-kryeministri Sali Berisha, Izet Haxhia, do të ekstradohet sot në mbrëmje nga Turqia.
Burimet kanë bërë me dije se në Rinas do të jenë dhe forcat e rendit për ta shoqëruar atë në burgun 313 ku do të qëndrojë në vijimin e procesit gjyqësor ndaj tij. Haxhia është dënuar me 25 vite burg në mungesë nën akuzën e pjesmarrjes në vrasjen e Azem Hajdarit. Ndërkohë prej vitesh ka qëndruar në Turqi, duke akuzuar se procesi ndaj tij ka qenë i manipuluar. Për këtë ai jo pak herë ka akuzuar ish-kryeministrin Sali Berisha. Burimet kanë bërë të ditur se Izet Haxhia ka pranuar ekstradimin në Shqipëri pas diskutimeve me Ministrinë e Drejtësisë.