Lionel Messi merr “për dore” Barcelonën

0
216

Dy gola të Lionel Messi-t dhe një gol i Ousmane Dembele i kanë mjaftuar Barcelonës për të kaluar në fazën çerekfinale të Uefa Champions League. Takimi nisi mirë për vendasit që e panë vetën në avantazh të një goli pas 3 minutash lojë. Ishte ylli i skuadrës Lionel Messi që pasi bëri një trekëndësh me Dembele, dhe Suarez u gjend i vetëm përballë Courtois dhe me të djathtën e kaloj mes këmbëve të portierit belg për të tundur rrjetën. Dyfishimi nuk vonoj. Pas 18 minutash nga goli i avantazhit, Messi u kthye në njeriu-asist. Pas një aksioni të bukur nga qëndra, “pleshti” tërhoqi nga e majta e sulmit 2-3 mbrojtës duke lënë të lirë Ousmane Dembele, me këtë të fundit që pasi mori një pasim nga Messi, lëshoj një të djathtë të fortë për të shënuar dhe golin e qetësisë. Pësimi i golit të dytë, duket sikur i zgjoi anglezët që tentuan të ngushtojnë rezultatin, por Marco Alonso u mbyll vetëm në çastet e fundit nga mbrojtësit katalanas. Shpërthimi i Lionel Messi në minutën e 65-të dhe goli thuajse identik me atë që zhbllokoj shifrat, vendosi në kasafortë kualifikimin e të besuarve të Ernesto Valverde në çerekfinalet e Champions League, për të 11 sezon radhazi. Ky ishte goli i 100 i Lionel Messi në kompeticionin më të madh për klube.