Perfundon makthi ne shpellen ku mbeten te bllokuar femijet ne Tailande

0
200

Pas 17 ditësh të bllokuar në një shpellë komplekse dhe të mbushur me ujë në Tailandë, 12 djemtë dhe trajneri i tyre janë nxjerrë jashtë nga ekipet e shpëtimit.

Lajmi u konfirmua zyrtarisht nga Forcat e Marinës Tajlandeze, të cilët përgjatë gjithë këtyre ditëve drejtonin operacionin për shpëtimin e djemve dhe trajnerit, duke përmbyllur kështu një operacion të jashtëzakonshëm që tërhoqi vëmendjen e gjithë botës.

Sipas Agjencisë së Lajmeve Reuters, fëmijët e shpëtuar janë dërguar në spital, ndërsa gjendja e tyre shëndetësore nuk dihet ende. 8 prej djemve u nxorën nga shpella përgjatë 2 ditëve të para të operacionit, 4 të dielën dhe 4 të hënën.
Sot u bë e mundur dhe nxjerrja e 4 fëmijëve të tjerë dhe trajnerit të tyre.