PËRPLASJA ME ARMË NË KINOSTUDIO, KONFLIKTI PËR PAZARET E DROGËS

0
199

Tre persona janë plagosur me armë zjarri mbrëmjen e së mërkurës 27 qershor 2018 në kryeqytet. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 23:54 pranë një pike bastesh në rrugën “Aleksandër Moisiu” në Kinostudio. Policia thotë se të plagosur kanë mbetur vëllezërit Rivelino dhe Juxhin Mumajesi 36 vjeç dhe 24 vjeç dhe Ibrahim Durollari, 28 vjeç, të tre me precedentë kriminal për vepra të ndryshme penale. Ata janë qëlluar me armë zjarri nga persona ende të paidentifikuar. Të plagosurit aktualisht ndodhen në spital ku po marrin ndihmë mjekësore. Dy vëllezërit, që dyshohet se kanë qenë dhe shënjestra e atentatit, ndodhen jashtë rrezikut për jetën, ndërsa Ibrahim Durollari ndodhet në gjendje më të rëndë. Ai i ehste nenshtruar dhe nje nderhyrje kirurgjikale. Nga veprimet e tanishme hetimore në vendngjarje janë gjetur dhe sekuestruar 9 gëzhoja të qitura nga armë zjarri të llojit pistoletë të përdorura nga autorët. Policia ka arrestuar Ervis Banon, 29 vjeç, banues në Tiranë. Ai akuzohet për veprën penale “Veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës, parashikuar nga neni 301 i Kodit Penal). Po vijon puna për identifikimin dhe kapjen e autorëve, si dhe dokumentimin e plotë të kësaj ngjarje. Në ambientet e policisë janë shoqëruar 23 persona që kanë pasur përplasje dhe herë të tjera me tre të plagosurit. Mendohet se ata janë dhe personat që kanë qëlluar. Ende nuk dihen shkaqet por pista kryesore e hetimit është prishja e pazareve të drogës, e konfirmuar kjo dhe nga policia. Vëllezërit Mumajesi ishin konfliktuar me pare me rivalet dhe kishin marre kercenime per te lene territorin ku shperndanin lende narkotike.