Pranga 57-vjeçarit në Memaliaj, iu gjetën 7.6 kg lëndë eksplozive

0
304

Policia ka vënë në pranga një 57-vjeçar, pasi iu gjetën  7.6 kg lëndë eksplozive, kapsolla detonatore dhe fitil përcjellës.

Bëhet fjalë për Astrit Bilo, 57 vjeç, banues në fshatin Kurtjes, Memaliaj.

Bilos iu gjetën 1 kallëp tritol 200 gr, 600 gramë C4, 6.8 kg dinamit, 12.7 metër fitil zjarrpërcjellës, 45 kapsolla detonatore dhe 1 thikë.

Mbi 57-vjeçarin rëndon akuza për veprën penale “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe e municionit”.

Materialet proceduriale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër për hetime të metejshme.