Rusia mund t’ia shesë raketat S-400 edhe SHBA-së…nëse amerikanët ndihen të pasigurt

0
210

Kreu i korporatës strategjike ruse të mbrojtjes, Rostec, thotë se Moska është gati të shesë sistemet e mbrojtjes ajrore S-400 për çdo komb që ndjehet i pasigurt dhe dëshiron të ruajë hapësirën ajrore të tij, duke përfshirë edhe SHBA-në, nëse dëshiron.

Pak para përfundimit të vitit, Moska ra dakord të furnizonte me raketat S-400 Ankaranë, duke e bërë Turqinë shtetin e parë të NATO-s që do të integrojë teknologjinë ruse në strukturën e mbrojtjes.

Të mërkurën, Sergej Chemezov, kreu i konglomeratit rus Rostec, ua bëri ofertën për të blerë S-400, edhe vendeve të tjera të NATO-s.

“S-400 nuk është një sistem sulmues; është një sistem mbrojtës. Ne mund ta shesim atë tek amerikanët nëse duan, “ tha Chemizov për Wall Street Journal.