Shorti i Europa League, goglat përcaktojnë sfida “ferri” në çerekfinale

0
226

Është hedhur në Nion të Zvicrës shorti për fazën e 1/4-ave të Europa League dhe goglat kanë rezervuar sfida mjaft interesante, ku ndeshja me interesin më të madh mund të quhet takimi mes Atletiko Madrid dhe Sporting Lisbonë. Ndeshje relativisht të lehta për skuadrat e mëdha. Kështu Arsenal do të diskutoj fazën gjysmëfinale me rusët e CSKA Moscë që nga ana e tyre eliminuan skuadrën pritëse të finales së këtij viti, Lyon-in. Dueli më interesant i kësaj faze është ai mes Atletiko Madrid dhe Sporting Lisbonë. Spanjollët kanë eksperiencën nga ana e tyre, ndërsa portugezët kanë një skuadër simpatike dhe plot talent, një fakt që e bën shumë të bukur përballjen mes tyre.  Ndërkohë, Lacio e shqiptarëve Igli Tare dhe Thomas Strakosha “peshkon” surprizën e këtij viti, Salzburg. Një duel shqiptarës pasi në përbërjen e austriakëve është dhe mesfushori kosovar, Valon Berisha.