Shtohen viktimat e gripit, MSH konfirmon rastin e katërt

0
636

Shkon në katër numri i viktimave si pasojë e virusit të gripit në vendin tonë.

Rasti i fundit ka ndodhur mbrëmjen e së mërkurës, në spitalin e Sanatoriumit në kryeqytet, ku ka ndërruar jetë një i moshuar.

Ministria e Shëndetësisë informon se pacienti S. K., 76 vjeç, banues në Tiranë, i shtruar në Spitalin Universitar “Shefqet Ndroqi” më datë 5 janar, me diagnozë “Pneumonia dexter at insufiçencë Respiratore”, dhe me sëmundje shoqëruese, Sëmundje Pulmonare Obstruktive Kronike, Diabetues Mellitus, Status Post By-Pass, i cili, në përgjigje të mostrave ekzaminuara nga Instituti i Shëndetit Publik ka rezultuar pozitiv për virusin ​e gripit të stinës AH3N2, ka ndërruar mbrëmjen e 11 janarit.

MSH bën me dije se ky është rasti i katërt i konfirmuar, pas dy rasteve të raportuara në 5 janar dhe 11 janar nga Ministria Shëndetësisë për persona që kanë ndërruar jetë, të cilët, përveç sëmundjeve të tjera, kanë rezultuar të prekur edhe nga virusi i gripit të stinës.