Zhvillohet seanca e Kuvendit: Opozita nuk merr pjesë

0
127

Kuvendi mblidhet sot në orën 10:00, ku do të votohet për ligjin për Magjistraturën. Opozita ka vendosur mos të marrë pjesë në seancë, por do të jetë vetëm kreu i grupit parlamentar të PD dhe LSI, Edmond Spaho dhe Petrit Vasili, të cilët do të mbajnë një prononcim dhe do kërkojnë anulimin e votimit për teatrin në seancën e kaluar, pasi sipas tyre jane falsifikuar votat. Mësohet se mungesa e opozitës nuk është bojkot i parlamentit, por një formë proteste ndaj falsifikimit që sipas tyre u është bërë votave për miratimin e ligjit për teatrin.