1.5 milion lekë ryshfet për një vend pune, Policia njofton arrestimin e përgjegjësit në Bashkinë e Tiranës

0
148
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Erjon Buçuku, përgjegjës i burimeve njerëzore në Drejtorinë e Përgjithshme të Objekteve Publike të bashkisë Tiranë, njoftohet se është arrestuar nga Policia e kryeqytetit pas pamjeve të publikuara mbrëmjen e djeshme në emisionin investigativ “STOP”.

Ky shtetas u merrte ryshfet për vendet e punës që siguronte në institucionin ku punonte. Në dy raste të transmetuara mbrëmjen e djeshme, 42 vjeçari mori 2.5 milionë lekë për një vend pune si roje shkolle dhe një vend pune si sanitare.

Lexo edhe: Punonjësi i Bashkisë Tiranë pazar me vendet e punës: Merr 1 milion lekë ryshfet për roje shkolle dhe 1.5 milion për sanitare (VIDEO)

“Specialistët për Hetimin e Korrupsionit arrestuan shtetasin E. B., 42 vjeç, banues në Tiranë, me detyrë përgjegjës i burimeve njerëzore në Drejtorinë e Përgjithshme të Objekteve Publike të bashkisë Tiranë, për veprat penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Shpërdorimi i detyrës”, njofton Policia e Tiranës.

Materialet procedurale iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Njoftimi i plotë – Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë

Në lidhje me rastin e transmetuar mbrëmjen e djeshme, në emisionin investigativ “Stop”, që bënte fjalë për një rast korrupsioni të kryer nga një shtetas që ushtron funksion publik, ju bëjmë me dije se:

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Korrupsionit të DVP Tiranë, menjëherë pas publikimit të pamjeve filmike, organizuan punën për kapjen dhe vënien përpara përgjegjësisë ligjore të shtetasit që shfaqet në video.

Në vijim të veprimeve, specialistët për Hetimin e Korrupsionit arrestuan shtetasin E. B., 42 vjeç, banues në Tiranë, me detyrë përgjegjës i burimeve njerëzore në Drejtorinë e Përgjithshme të Objekteve Publike të bashkisë Tiranë, për veprat penale “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike” dhe “Shpërdorimi i detyrës”.

Materialet procedurale iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Tiranë, për veprime të mëtejshme.

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë falënderon mediat dhe qytetarët që denoncojnë rastet e paligjshmërisë dhe i fton sërish ata që të denoncojnë çdo rast paligjshmërie, në numrin 112, duke iu garantuar anonimat të plotë dhe reagim të menjëhershëm e të paanshëm.

Zjarr Tv Ad