1 ton hashash në Itali, operacioni në mes të detit me tre skafe, Operacionalja prangos vlonjatin e “Syrit”

0
62
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Grigor Likaj, 34 vjeç, është arrestuar nga strukturat operacionale dhe ato hetimore të Policisë së Vlorës, pasi ishte shpallur në kërkim për përfshirjen në një rast të trafikimit të drogës drejt Italisë. Bashkë me 5 persona të tjerë, dyshohet se kanë tentuar të trafikojnë 1 ton hashash.

Gjykata e Shkallës së Parë Vlorë, me vendimin e datës 10.08.2022, i ka caktuar shtetasit Grigor Likaj masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”, kryer në bashkëpunim.

34 vjeçari në bashkëpunim me 5 shtetasit e arrestuar në muajin korrik të vitit 2022, në Vlorë, dyshohet se ka transportuar një sasi prej 992 kg lëndë të dyshuar narkotike marijuanë (të ndarë në 153 pako), me 3 skafe, drejt një mjeti tjetër lundrues, në thellësi të ujërave të detit Jon dhe më pas e kanë nisur atë drejt Italisë.

Operacioni policor ndërkombëtar i koduar “Syri”, që goditi ketë rast të trafikimit të lëndëve narkotike, u zhvillua nga Drejtoria Vendore e Policisë Vlorë, në bashkëpunim me Guardia di Finanza-n, Delta Forcë, Drejtorinë Vendore për Kufirin dhe Migracionin Vlorë, Departamentin për Kufirin dhe Migracionin dhe Departamentin për Policinë Kriminale, në Policinë e Shtetit.

Gjatë këtij operacioni, u sekuestruan lënda narkotike, 2 automjete dhe 4 mjete lundruese që u përdorën për transportimin e saj.

Njoftimi i plotë i Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë:

Strukturat operacionale dhe ato hetimore të DVP Vlorë, në vijim të punës për kapjen e shtetasve të shpallur në kërkim, bazuar në informacionet e siguruara nga inteligjenca informative, për një shtetas të shpallur në kërkim në kuadër të operacionit policor të koduar “Syri”, i cili fshihej në lagjen “1 Maji”, Vlorë, kanë organizuar punën për kapjen e tij.

Bazuar në informacionet e siguruara, shërbimet e Policisë kanë ushtruar kontrolle dhe si rezultat, në lagjen “1 Maji”, Vlorë, kanë lokalizuar dhe kapur shtetasin në kërkim G. L., 34 vjeç.

Zjarr Tv Ad