300 milion euro për emrin e ri të Camp Now

0
273

Presidenti i Barcelonës Josep Bartomeu thotë se dy ose tre kompani janë në bisedime për të marrë të drejtën e emërimit të stadiumit. Duke folur në studiot Bloomberg në Londër, Bartomeu pranoi se Camp Nou do të marrë emrin e një korporate. “Beko ishte i fundit [sponsor] që ne e përtëritëm marrëveshjen tonë,” tha presidenti i klubit. “Hapat e ardhshëm janë emërtimi i të drejtave të stadiumit” Bartomeu vazhdoi të pohonte se shuma e marrëveshjejes do të ishte rreth 300 milion euro, gjysma e parave të nevojshme për të kryer modernizimin e shtëpisë 61-vjeçare të Barcelonës. Rindërtimi i madh, që do të përfundojë gjatë sezonit 2020/21, i cili do të modernizojë Camp Nou dhe gjithë zonën përreth, duke përfshirë një stadium të ri për Barcelonën B dhe ndeshjet e ekipeve rinore. “Ka dy-tre kompanitë me të cilat po flasim,” zbuloi Bartomeu, “partneri ynë ndoshta do të na sjellë gjysmën e investimit”. Rivalët e LaLiga të Barcelonës, Reali i Madridit, kohët e fundit kanë biseduar për të shitur të drejtat e emërtimit në stadiumin e tyre Santiago Bernabeu për rreth 400 milion euro, por negociatat me gjigantin spanjoll të naftës dhe gazit Cespa u shembën.