5 qytetet më të rrezikshme të botës

0
96

1- Los Cabos, Meksikë

Ky qytet i mrekullueshëm turistik meksikan është vendi më i rrezikshëm në planet jashtë zonave luftarake. Ishte një destinacion popullor turistik deri para pak vitesh.

Por kartelet e drogës, dhuna e bandave dhe kriminelët e tjerë kanë shkatërruar paqen e saj në vitet e fundit. Shkalla e krimit ka rritur 100% në vetëm disa vite.Los Cabos ishte në lajmet ndërkombëtare gjatë viteve 2017 dhe 2018 për shkak të një serie vrasjesh.

 

2- Caracas, Venezuela

Karakasi është kryeqyteti i Venezuelës me një popullsi prej rreth 3 milionë banorësh. Ky shpërndarës tregtar ka disa nga gradaçelat më të larta në Amerikën Latine.

Por është edhe qyteti më i rrezikshëm në botë me 111.2 vrasje për 100,000 banorë. Në vitet e fundit, është bërë gati e pamundur për të marrë një vizë në Venezuelë për shkak të shkallës së lartë të krimit. Edhe turistët që marrin vizën paralajmërohen paraprakisht për krimin në qytet.

Është e vështirë të shmangësh krime të tilla si rrëmuja, vjedhja dhe vjedhja me armë e automjeteve dhe.

3- Acapulco, Meksikë

Acapulco ishte një qytet i bukur dhe i qetë turistik në bregun e Paqësorit për dekada të tëra. Por vitet e fundit, dhuna e bandave dhe trafiku i drogës e kanë bërë atë një nga 10 qytetet më të rrezikshme në botë. Në shkurt të vitit të kaluar, Departamenti i Shtetit i SHBA paralajmëroi turistët amerikanë të ndalojnë vizitat në këtë qytet. Acapulco ka një popullsi prej 853,646 dhe një normë vrasjeje prej 106.64 për 100,000 banorë.

4- Natal, Brazil

Natal do të thotë Krishtlindje në portugalisht. Ky qytet është i njohur për kështjellat portugeze të shekullit të 16-të. Natal, kryeqyteti i shtetit të Rio Grande do Norte, ka një popullsi prej 1.35 milionë banorësh. Ajo ka një normë vrasje prej 102.56 në 100.000.

Qyteti ka dëshmuar 1,378 vrasje në vitin 2017. Krime të tjera të dhunshme të tilla si vjedhje dhe sulme të armatosura janë gjithashtu shumë të zakonshme në Natal, qytet ku bandat ndërluftuese mbajnë më shumë pushtet sesa zyrtarët e qeveritarë.

5- Tijuana, Meksikë

Një qytet tjetër meksikan që vuan nga luftërat e bandave ndërmjet kartelave rivale të drogës. E vendosur në shtetin e Baja California, Tijuana ka një popullsi prej 1.8 milion banorësh.

Qyteti është popullor në mesin e turistëve amerikanë për shkak të afërsisë me Kaliforninë.

Vrasjet në Tijuana kanë tronditur për vite me rradhë. Ajo dëshmoi 1,463 vrasje në gjysmën e parë të vitit 2018, 44% më shumë se e njëjta periudhë e vitit 2017.