Ambasada italiane thirrje opozitës: Dënoni dhunën, garantoni protesta paqësore

0
1

Protesta e opozitës ka sjellë edhe reagimin e ambasadës italiane në Shqipëri.

Në një deklaratë për mediat, Ambasada thekosn se protesat duhet të jenë paqësore, ndërsa risolli në vëmendje se në protestën e 11 majit kishte të plagosur.

Ata i bëjnë thirrje udhëheqësve të opozitës të garantojnë që protestat e ardhshme të jenë paqësore dhe të qëndrojnë brenda kornizave ligjore.

Deklaratë e Ambasadës së Italisë mbi protestat në Shqipëri:

E drejta për të protestuar është tipar thelbësor i një demokracie të shëndetshme, por protestat duhet të mbeten paqësore.

Gjatë protestës së dhunshme të 11 majit pati të lënduar në radhët e policisë dhe të protestuesve, si dhe u dëmtuan disa godina publike.

Ambasada italiane në Tiranë u bën thirrje udhëheqësve të opozitës që të dënojnë dhunën dhe të garantojnë që protestat e ardhshme të jenë paqësore dhe të qëndrojnë brenda kornizave ligjore. I kërkon gjithashtu forcave të rendit të tregojnë vetëpërmbajtje.

Ambasada e Italisë dënon pa rezervë kanosjet ndaj Kryetarit të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri, veprime të papranueshme në një demokraci.

Së fundmi, Ambasada italiane u kërkon të gjitha palëve të fillojnë dialogun si mënyra e vetme për të zgjidhur krizën aktuale politike dhe për të mbështetur rrugën e integrimit evropian të Shqipërisë.