Arrestohet kupola drejtuese e Cosa Nostras

0
20
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Antimafia italiane i ka dhënë sot një goditje të fortë mafias siçiliane Cosa Nostra.Në orët e para të mëngjesit Antimafia e Palermos ka ekzekutuar urdhër arrestimin ndaj 7 personave të akuzuar si anëtarët e kupolës së re të mafias siçiliane Cosa Nostra.Mes të arrestuarve janë dy persona nga familjet e njohura mafioze; Calogero Lo Piccolo, djali i bosit Salbatore Lo Piccolo i dënuar me burgim të përjetshëm dhe Leancro Greco, nip i një prej themeluesve të Cosa Nostras, Michele Greco.

Të arrestuarit po përpiqeshin t’i jepnin një jetë të re mafias Cosa Nostra, duke rikrijuar kupolën drejtuese me garancinë e mbiemrave të familjeve të tyre e nën bekimin e bosit Settimo Mineo, i cili u arrestua në dhjetor të 2018 e që konsiderohej kreu i ri i mafias siçiliane pas vdekjes së Totto Riinas.

Operacioni i sotëm dhe zbardhja e emrave të kupolës së re drejuese të Cosa Nostra u arrit falë rrëfimi të dy bosëve mafiozë të arrestuar një muaj më parë; Francesco Colleti e Filippo Bisconti, të cilët vendosën të bashkëpunonin me drejtësinë italiane.

Rrëfimi i të penduarve mafiozë ka zbardhur se kupola e re e Cosa Nostras është mbledhur për herë të parë pas vdekjes së Totto Riinas në 29 maj të 2018 me qëllim rimëkëmbjen e mafias siçiliane pas arrestimeve të shumta të anëtarëve të tyre e goditjeve që ka marrë nga policia gjatë viteve të fundit.

Të arrestuarit e tjerë të kupolës janë; Giovanni Sirchia në banesën e të cili u zhvillua mbledhja e kupolës,Giuseppe Serio, Erasmo Lo Bello, Pietro Lo Sicco e Carmelo Cacocciola.

 

 

 

Zjarr Tv Ad