Australia solidarizohet me Zelandën e Re, ndezin qirinj për viktimat

0
1

Mijëra australianë kanë kaluar natën e së shtunës duke u lutur për viktimat e sulmit terrorist në dy xhamit në Zelandë të Re. Në shenjë nderimi për viktimat dhe familjet e tyre, ata ndezën qirinj në Melburn, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline Ndërsa, shtëpia e Operës së Sidneit u formua një imazh qe ka kuptimin paqe, për popullin e Zelandës. Edhe Stacioni ikonik i Melburnit ‘Flinders’ ndriqua me ngjyrat e flamurit të Zelandës së re në shenjë solidariteti. Qytetarët anembanë Australisë u bënë bashkë për të respektuar viktimat e sulmeve të Christchurc, poashtu u bë namaz. Brenton Tarrant, 28- vjeçar nga Australia dje bëri masakër në dy xhami në Zelandë, ku 50 mysliman vdiqën. Ky sulm tronditi gjithë vendet e botës duke e cilësuar si një nga sulmet më të rënda ndonjëherë.