The Favourite ka dominuar çmimet e British Academy Film Awards mbrëmjen e së dielës (10 shkurt). Filmi ka siguruar shtatë çmime nga 12 nominime.
Olivia Colman mori çmimin ‘Aktorja më e mirë’ ndërsa Rachel Weisz çmimin ‘Aktorja më e mirë mbështetëse’.
Filmi meksikan Roma fitoi “Filmi më i mirë’ dhe Rami Malek mori çmimin ‘Aktori më i mirë’ për rolin e Freddie Mercury në Rhapsody Bohem.
Fituesit kryesorë
The Favourite – 7
Roma – 4
Bohemian Rhapsody – 2
Black Panther – 1
BlacKkKlansman – 1
Green Book – 1
Vice – 1
A Star is Born – 1
Bafta Film Awards 2019: Lista e plotë
Best film
Winner: Roma
BlackkKlansman
The Favourite
Green Book
A Star Is Born
Outstanding British film
Winner: The Favourite
Beast
Bohemian Rhapsody
McQueen
Stan & Ollie
You Were Never Really Here
Leading actor
Winner: Rami Malek – Bohemian Rhapsody
Bradley Cooper – A Star Is Born
Christian Bale – Vice
Steve Coogan – Stan & Ollie
Viggo Mortensen – Green Book
Leading actress
Winner: Olivia Colman – The Favourite
Glenn Close – The Wife
Lady Gaga – A Star Is Born
Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?
Viola Davis – Widows
Supporting actor
Winner: Mahershala Ali – Green Book
Adam Driver – BlackkKlansman
Richard E Grant – Can You Ever Forgive Me?
Sam Rockwell – Vice
Timothee Chalamet – Beautiful Boy
Supporting actress
Winner: Rachel Weisz – The Favourite
Amy Adams – Vice
Claire Foy – First Man
Emma Stone – The Favourite
Margot Robbie – Mary Queen of Scots
Director
Winner: Alfonso Cuaron – Roma
Spike Lee – BlacKkKlansman
Paweł Pawlikowski – Cold War
Yorgos Lanthimos – The Favourite
Bradley Cooper – A Star Is Born
EE Rising Star Award (voted for by the public)
Winner: Letitia Wright
Jessie Buckley
Cynthia Erivo
Barry Keoghan
Lakeith Stanfield
Outstanding debut by a British writer, director or producer
Winner: Beast – Michael Pearce (writer/director), Lauren Dark (producer)
Apostasy – Daniel Kokotajlo (writer/director)
A Cambodian Spring – Chris Kelly (writer/director/producer)
Pili – Leanne Welham (writer/director), Sophie Harman (producer)
Ray & Liz – Richard Billingham (writer/director), Jacqui Davies (producer)
Film not in the English language
Winner: Roma
Capernaum
Cold War
Dogman
Shoplifters
Documentary
Winner: Free Solo
McQueen
RBG
They Shall Not Grow Old
Three Identical Strangers
Animated film
Winner: Spider-Man: Into The Spider-Verse
Incredibles 2
Isle of Dogs
Original screenplay
Winner: The Favourite
Cold War
Green Book
Roma
Vice
Adapted screenplay
Winner: BlacKkKlansman
Can You Ever Forgive Me?
First Man
If Beale Street Could Talk
A Star Is Born
Original music
Winner: A Star Is Born
BlackkKlansman
If Beale Street Could Talk
Isle of Dogs
Mary Poppins Returns
Cinematography
Winner: Roma
Bohemian Rhapsody
Cold War
The Favourite
First Man
Costume design
Winner: The Favourite
The Ballad of Buster Scruggs
Bohemian Rhapsody
Mary Poppins Returns
Mary Queen of Scots
Editing
Winner: Vice
Bohemian Rhapsody
The Favourite
First Man
Roma
Production design
Winner: The Favourite
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
First Man
Mary Poppins Returns
Roma
Make-up and hair
Winner: The Favourite
Bohemian Rhapsody
Mary Queen of Scots
Stan & Ollie
Vice
Sound
Winner: Bohemian Rhapsody
First Man
Mission: Impossible – Fallout
A Quiet Place
A Star Is Born
Special visual effects
Winner: Black Panther
Avengers: Infinity War
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
First Man
Ready Player One
British short film
Winner: 73 Cows
Bachelor
The Blue Door
The Field
Wale
British short animation
Winner: Roughhouse
I’m OK
Marfa
Outstanding contribution to British cinema
Stephen Woolley and Elizabeth Karlsen