Bafta Film Awards 2019, ‘The Favourite’ , mban fronin me 7 çmime

0
6

The Favourite ka dominuar çmimet e British Academy Film Awards mbrëmjen e së dielës (10 shkurt). Filmi ka siguruar shtatë çmime nga 12 nominime.

Olivia Colman mori çmimin ‘Aktorja më e mirë’ ndërsa Rachel Weisz çmimin ‘Aktorja më e mirë mbështetëse’.

Filmi meksikan Roma fitoi “Filmi më i mirë’ dhe Rami Malek mori çmimin ‘Aktori më i mirë’ për rolin e Freddie Mercury në Rhapsody Bohem.

Fituesit kryesorë

The Favourite – 7

Roma – 4

Bohemian Rhapsody – 2

Black Panther – 1

BlacKkKlansman – 1

Green Book – 1

Vice – 1

A Star is Born – 1

Bafta Film Awards 2019: Lista e plotë

Best film

Winner: Roma

BlackkKlansman

The Favourite

Green Book

A Star Is Born

Outstanding British film

Winner: The Favourite

Beast

Bohemian Rhapsody

McQueen

Stan & Ollie

You Were Never Really Here

Leading actor

Winner: Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Bradley Cooper – A Star Is Born

Christian Bale – Vice

Steve Coogan – Stan & Ollie

Viggo Mortensen – Green Book

Leading actress

Winner: Olivia Colman – The Favourite

Glenn Close – The Wife

Lady Gaga – A Star Is Born

Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me?

Viola Davis – Widows

Supporting actor

Winner: Mahershala Ali – Green Book

Adam Driver – BlackkKlansman

Richard E Grant – Can You Ever Forgive Me?

Sam Rockwell – Vice

Timothee Chalamet – Beautiful Boy

Supporting actress

Winner: Rachel Weisz – The Favourite

Amy Adams – Vice

Claire Foy – First Man

Emma Stone – The Favourite

Margot Robbie – Mary Queen of Scots

Director

Winner: Alfonso Cuaron – Roma

Spike Lee – BlacKkKlansman

Paweł Pawlikowski – Cold War

Yorgos Lanthimos – The Favourite

Bradley Cooper – A Star Is Born

EE Rising Star Award (voted for by the public)

Winner: Letitia Wright

Jessie Buckley

Cynthia Erivo

Barry Keoghan

Lakeith Stanfield

Outstanding debut by a British writer, director or producer

Winner: Beast – Michael Pearce (writer/director), Lauren Dark (producer)

Apostasy – Daniel Kokotajlo (writer/director)

A Cambodian Spring – Chris Kelly (writer/director/producer)

Pili – Leanne Welham (writer/director), Sophie Harman (producer)

Ray & Liz – Richard Billingham (writer/director), Jacqui Davies (producer)

Film not in the English language

Winner: Roma

Capernaum

Cold War

Dogman

Shoplifters

Documentary

Winner: Free Solo

McQueen

RBG

They Shall Not Grow Old

Three Identical Strangers

Animated film

Winner: Spider-Man: Into The Spider-Verse

Incredibles 2

Isle of Dogs

Original screenplay

Winner: The Favourite

Cold War

Green Book

Roma

Vice

Adapted screenplay

Winner: BlacKkKlansman

Can You Ever Forgive Me?

First Man

If Beale Street Could Talk

A Star Is Born

Original music

Winner: A Star Is Born

BlackkKlansman

If Beale Street Could Talk

Isle of Dogs

Mary Poppins Returns

Cinematography

Winner: Roma

Bohemian Rhapsody

Cold War

The Favourite

First Man

Costume design

Winner: The Favourite

The Ballad of Buster Scruggs

Bohemian Rhapsody

Mary Poppins Returns

Mary Queen of Scots

Editing

Winner: Vice

Bohemian Rhapsody

The Favourite

First Man

Roma

Production design

Winner: The Favourite

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

First Man

Mary Poppins Returns

Roma

Make-up and hair

Winner: The Favourite

Bohemian Rhapsody

Mary Queen of Scots

Stan & Ollie

Vice

Sound

Winner: Bohemian Rhapsody

First Man

Mission: Impossible – Fallout

A Quiet Place

A Star Is Born

Special visual effects

Winner: Black Panther

Avengers: Infinity War

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

First Man

Ready Player One

British short film

Winner: 73 Cows

Bachelor

The Blue Door

The Field

Wale

British short animation

Winner: Roughhouse

I’m OK

Marfa

Outstanding contribution to British cinema

Stephen Woolley and Elizabeth Karlsen