Belgjika e mencur në gjysmëfinale me Francën, eleminohet Brazili

0
188

Merr fund ëndrra e Brazilit për Kupën e Botës “Rusia 2018”.

Belgjika e ka mposhtur Brazilin, me rezultat 2-1, në ndeshjen e dytë të çerekfinaleve të botërorit.

Belgët aritën të mundin njërin ndër favoritet për ta fituar Botërorin “Rusia 2018”.

Pas vetëm pas 13-të minutave lojë kaluan Belgët në epërsi me autogolin e Fernandinhos.

Ata zhvilluan një ndeshje të mençur, edhe pse lojën e dominuan brazilianët, përmes Kevin De Bruyne (32’), dyfishuan avantazhin.

Me këtë rezultat u mbyll pjesa e parë e dneshjes ndërsa në pjesën e dytë Brazili u hodh në sulm drejt portës belge.

Rrugën e golit brazilianët e gjetën më anë te Augustos në minutën e 76-të, por kvetëm kaq.

Neymar me shokë dështuan në realizimin e disa aksioneve radhazi pa mundur të ndryshojë rezultatin.

Belgjika është gjysmëfinalistja e dytë e këtij Botërori, ku do të përballet me Francën, ndërsa Brazili kthehet në shtëpi.