Belgjike, maska e detyrueshme ne vende publike

0
21

Venia e maskes ne Belgjike  tashme eshte e detyruar ne dyqane, lokale,librari,kinema,muze,gjykate dhe kazino,madje supermarketet ne Belgjika kane vendos staf te posacem per t’iu kujtuar klienteve qe nuk mund te hyne pa maska.Disa prej tyre ofrojne edhe maska pa pagese gjithashtu maska eshte bere e detyrueshme edhe ne transportin publik ne Belgjike ose ne nje pune ku distancimi nuk eshte i mundur.Venia me detyrim e maskes eshte diskutuar edhe ne Britanine e Madhe, Partia Laburiste i ka kerkuar qeverise britanike te jete e qarte sa i perket qendrimit per maskat.Disa politikane kembengulin qe maskat te behen te detyrueshme.Aktualisht maskat jane te detyrueshme ne transportin publik ne Angli, por jo neper dyqane , teksa rekomandohet te perdoren ne vende ku distancimi fizik eshte i pamundur.Ndersa ne Skoci maskat kerkohen edhe ne dyqane edhe ne transpiortin publik.Te premten kryeministri i Britanis Boris Johnson eshte pare me maske per here te pare dhe eshte shprehur se duhet te jene me strik ne kete aspekt.Nderkohe SHBA kane regjistruar diten me  numrin me te larte te rasteve , teksa te premten u konfirmuan 63.643 te infektuar, ndersa 774 persona kane humbur jeten.Qe nga nisja e pandemise kane rezultuar 3 milion persona kane rezultuar pozitiv me covis ne shba, 29 shtete kane pare nje nr te rritjeve te rasteve te te prekurve me covid krahasuar me javen e kaluar. Ekperti kryesor i semundjeve infektive dr Fauci eshte shprehur se disa shtete ne shba u rihapen shume shpejt.Numri i te infektuarve ne te gjithe boten ka shkuar ne mbi 12 milion persona, ndersa mbi 560 mije vete kane humbur jeten