Boeing nxjerr nga përdorimi avionët 737 Max

0
1

Boeing nxori nga përdorimi gjithë flotën e saj globale të avionëve 737 Max, pasi hetuesit zbuluan prova të reja në vendin e aksdentit tragjik të Ethiopian Airlines. Prodhuesi më i madh i avionëve tha se do pezullonte fluturimin e 371 avionëve të tij. Federal Aviation Administration raportoi se prova të reja dhe të dhëna satelitore nxitën vendimin për ndalimin e përkohshëm të avionëve. 157 pasagjerë dhe i gjithë ekuipazhi vdiqën pasi një Boeing u rrëzuar të dielën. Ethiopian Airlines tha të enjten se kutia e zezë është marrë për kryerjen e hetimeve. Shumë vende kanë ndaluar fluturimin e avionëve Boeing 737 Max, mes tyre edhe Shqipëria e Kosova.