Bregu i Lumit/Banorët nxirren nga banesat me gaz lotsjellës

0
1

Për të dëbuar nga shtëpitë e tyre banorët që po bëjnë rezistencë te Bregu i Lumit, policia ka përdorur gaz lotsjellës.

deri më tani të paktën tre banorë kanë pasur nevojë për ndihmë mjekësore, 76-vjeçari Uzur Mandri, i cili ndodhet tashmë në sallën e operacionit, pas plagëve të marra në kokë dhe shtetasit Flora Mandri dhe Xhabir Boleci.

Ndërkohë në një video të shpërndarë nga Partia Demokratike shihet qartë momenti kur gazi përhapet mbi shtëpitë e Bregut të Lumit. PD pretendon gjithashtu se gazi është hedhur që në orën 06:00 të mëngjesit për t’i nxjerrë banorët nga shtëpitë e për të vijuar prishja e banesave me fadroma.