Brenda historisë së Narco-Shtetit të Parë të Evropës

0
15

Është janari në një periferi të shkatërruar të Tiranës, kryeqytet i Shqipërisë, dhe takova dy trafikantë lokal të kokainës që sapo u kthyen nga një udhëtim klandestine në Gjermani. Ashtu si shumë të tjerë të rinj droge në Shqipëri, Artan dhe Luli kanë lëvizur nga kanabisi në trafikimin e kokainës, sepse ka më shumë para dhe është e lehtë për t’u marrë. Ata thonë se mund të bëjnë rreth 23.000 dollarë duke kontrabanduar një kilogram pluhur në vendet më të pasura evropiane, ku tregu i kokainës po zgjerohet.

Midis tregimeve mashkullore të nyjeve të tunxhit dhe shkopinjve të bejsbollit, ata diskutojnë per  Rolex, makina të shpejta dhe vajza të bukura. “Siç mund ta shihni,” thotë Artani, duke u ankuar drejt rrugës së përmbytur të zhytur që ka mbetur e paprekur nga kujtesa, “nëse doni të dilni dhe të bëni gjëra këtu, ju duhet të udhëtoni në Gjermani, Itali ose Angli. një punë të përshtatshme. ” Që nga një shkatërrim financiar në vitet 1990 ka çuar në mjerim të përhapur dhe kaos civil, gjeneratat e reja shqiptare janë gjetur të zënë në rrjete varfërie dhe korrupsioni. Për disa, trafikimi i drogës ofron një ikje nga lagjet e varfëra që rrëmojnë brendësinë e Tiranës. Por trafikimi i drogës nuk është asgjë e re këtu; është një profesion që rrjedh thellë në Shqipëri. Pavarësisht se është një vend i NATO-s për të hyrë në Bashkimin Evropian, Shqipëria është bërë narko-shtet i parë në Evropë.

Sipas përkufizimit të Fondit Monetar Ndërkombëtar të një narko-shteti, si një shtet në të cilin të gjitha institucionet legjitime janë depërtuar nga fuqia dhe pasuria e tregtisë ilegale të drogës, si Venezuela, Guinea-Bissau dhe Afganistani, Shqipëria është në gjunjë në çmimin e drogës. Një raport i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, 2018, e përshkroi Shqipërinë si një shtëpi të “korrupsionit të shfrenuar, institucioneve të dobëta ligjore dhe qeveritare dhe kontrolleve të dobëta kufitare” me trafikimin e drogës, evazionin fiskal, kontrabandën dhe trafikimin e qenieve njerëzore. fitimprurëse në vend. Droga është një biznes i madh këtu. Ky shtet i vogël malor komunist në bregdetin e Adriatikut është prodhuesi më i madh i kanabisit ilegal të rritur jashtë në Evropë.

Në 2017, policia në Shqipëri kapi 68 ton bar, rreth 680 milionë dollarë. Por trafikimi i kokainës është ajo që po sjell Shqipërinë në gjendjen e trafikut të drogës. Në dekadën e fundit, siç u zbulua nga VICE, bandat shqiptare dhe ekipet e rrugëve si Hellbanianz janë bërë lojtarë të rëndësishëm në tregtinë fitimprurëse të kokainës në Mbretërinë e Bashkuar dhe në pjesën tjetër të Evropës. Bandat shqiptare kanë bërë një emër për veten e tyre duke shitur kokainë të pastër të lartë me çmime konkurruese me shumicë dhe kanë kontribuar në rritjen e disponueshmërisë dhe pastërtisë së kokainës në Evropë që nga viti 2012. Kontrabandistët shqiptarë kanë krijuar linja të drejtpërdrejta të furnizimit nëpërmjet Amerikës Jugore dhe kakao të madhe evropiane që merr portet në Belgjikë dhe Holandë. Në shkurt të vitit të kaluar, policia konfiskoi 613 kilogramë kokainë të fshehur në një ekspeditë banane nga Kolumbia pasi arriti në portin lindor të Shqipërisë, Durrës.

Ka pasur një rritje të njëkohshme të të dyshuarve me origjinë shqiptare të vrarë në Amerikën e Jugut. Në vitin 2017, Remzi Azemi, një shqiptar kosovar dhe trafikant i dyshuar i kokainës, u vra me një vrasje në stilin e bandës kur udhëtoi me familjen e tij në një makinë të blinduar në Guayaqil të Ekuador. Një vit më parë, Ilir Hidri, një tjetër shqiptar i dyshuar për përfshirje në trafikun e drogës, u vra në të njëjtin qytet. Shqipëria është unike në Evropë, sepse baronat e saj të drogës nuk janë kundërvajtje të reneguara. Në vend të kësaj, ata janë të lidhur fort me ata që drejtojnë vendin dhe shpesh në ligë me të njëjtët njerëz të akuzuar për të kapur mashtruesit. Paratë e drogës janë pjesë thelbësore e sistemit demokratik shqiptar, sepse mënyra më e mirë për të siguruar votat e njerëzve është që t’i paguajnë ata në para të gatshme dhe gjeneratori më i mirë i parasë është trafiku i drogës. Një studim i financuar nga BE, i cili u zhvillua nga viti 2016 deri në vitin 2019, zbuloi se një 20.7% e habitshme e shqiptarëve mori para ose favorizime në këmbim të votës së tyre.

Në janar u zbulua se bandat e kokainës i manipuluan me sukses zgjedhjet duke blerë votat. Afrim Krasniqi, kreu i Institutit të Studimeve Politike Shqiptare, tha se roli i bandave kriminale në fushatën zgjedhore të vitit 2017 ishte më i madh se roli i partive politike. “Sot, ka një përshtypje të përgjithshme se askush nuk është në gjendje të fitojë zgjedhjet pa mbështetjen e grupeve të tilla”, tha ai.  Për shkak se tregtia e drogës është aq e ngatërruar me ata në pushtet, njësitë e inteligjencës britanike janë vendosur në Tiranë për të monitoruar trafikantët. Një anëtar i ekipit ndërlidhës të Mbretërisë së Bashkuar tha për VICE se ata kishin prova të qarta se inteligjenca e përbashkët u zbulua direkt nga tregtarët nga policia shqiptare. Britanikët u bashkuan nga ekipet nga Shtetet e Bashkuara, Hollanda dhe Italia, të cilët vendosën të përfshiheshin pasi zbuluan se informacioni që ata ndanin me autoritetet shqiptare përfunduan në duar të gabuara. Dy ministrat e brendshëm të kryeministrit Edi Rama u rrëzuan në skandalet e drogës. I pari, Saimir Tahiri, duhet të gjykohet në fund të vitit me akuza për trafik droge dhe korrupsion. Emri i Tahirit u citua në një përgjim të dëgjuar nga policia italiane anti mafia në lidhje me pasojat, trafikun e kanabisit dhe kontrabandën e pushkëve Kalashnikov. Tahiri mohon akuzat kundër tij. Ai u zëvendësua nga Fatmir Xhafaj, të cilit shkurtimi i shkurtër si ministri i brendshëm përfundoi vitin e kaluar pasi gjysma e vëllait të tij Agron u burgos për shtatë vjet për trafikun e drogës në Itali.

Edhe pse nuk ka prova se Xhafaj kishte përfshirje të drejtpërdrejtë në krimet e vëllait të tij, presioni politik vendas dhe ndërkombëtar ndoshta e çoi Rama-n që të shpëtohej nga ministri i tij. Në 2017, Ermal Hoxha u burgos për 10 vjet për pjesën e tij në një operacion për trafikun e 120 kilogramëve të kokainës nga Amerika Latine në Europën Perëndimore. Megjithatë, Ermal nuk ishte ngritur në mesin e rangjeve kriminale të lagjeve të varfëra të Shqipërisë; është nipi i diktatorit të njohur komunist shqiptar Enver Hoxha, i cili vendosi vendin për 41 vjet deri në vdekjen e tij më 1985. Askush nuk ilustron afërsinë midis elitës shqiptare dhe lojtarëve të saj të drogës, apo historinë se si ky komb po shfaqet si narkotik i parë i Evropës, sesa Klement Balili, një pronar i hotelit luksoz, ish-nëpunës civil dhe kërkues i drogës i përshkruar në urdhër arrestimin e tij grek si “Pablo Escobar i Ballkanit”. Një dosje prej 10,000 faqe e përpiluar nga qeveria greke, dhe e shqyrtuar nga VICE, përshkruan perandorinë transnacionale të narkotikëve të organizuar në mënyrë të përpiktë, një miliard dollarë, të ndërtuar mbi kanabis dhe kokainë dhe duke u futur në vende të tilla si Italia, Greqia, Gjermania dhe Britania e Madhe.

Balili e rriti perandorinë e tij nga paligjshmëria pas rënies ekonomike të Shqipërisë në vitet 1990, shkaktuar nga rrëzimi i skemave të mëdha piramidale të mbështetura nga qeveria. Midis $ 1-2 bilion u zhdukën brenda natës dhe familjet e zakonshme humbën të gjitha kursimet e tyre. Sipas një raporti të Fondacionit të Shoqërisë së Hapur 2016, një përzierje e papunësisë së lartë dhe paga të ulëta do të thotë se bandat shqiptare janë zgjeruar që atëherë. Zyrtarisht, biznesi i Balilit ishte në transport, kohë të lirë, peshkim dhe siguri. Në vitin 2014 ai u emërua drejtor i transportit rajonal në vendpushimin bregdetar të Sarandës, një kryqëzim i njohur i trafikut të drogës. Gjatë dhjetë viteve të fundit, Balili ka ndërtuar një sërë hotelesh luksoze në bregdetin e bukur të Adriatikut në Shqipëri.  Në 2015, Ilir Meta, presidenti aktual i Shqipërisë, preu shiritin në inaugurimin e hotelit me pesë yje Balili, Santa Quaranta. Bashkimi me Meta së bashku me Balilin dhe Arben Ahmetaj më pas ministri i Financave  dhe zëvendësi i Partisë Socialiste Koco Kokëdhima. Balili vetë ka qenë i hapur për lidhjet e tij të ngushta me një nga partitë kryesore shqiptare, Lëvizjen e Integrimit Socialist ose LSI.

Në një intervistë në media më parë këtë vit, Balili shpjegoi se emërimi i tij si drejtor i transportit për qytetin jugor të Sarandës erdhi në këmbim të donacioneve financiare që ai dhe familja e tij i bënë LSI-së. Nipi i Balilit është kryebashkiaku i partisë LSI në qytetin e Delvinës. Balili ishte shumë i hapur në fushatat e nipit të tij.  Policia greke ka qenë në gjurmët e Balilit për dekadën e fundit. Por sa herë që ata dukeshin të përparonin, ata hasnin një pengesë me autoritetet shqiptare. Në maj të vitit 2016, policia greke kapi 12 anëtarë të bandës Balili dhe gati 700 kilogram marihuanë, rezultat i një operacioni dyvjeçar të mbikëqyrjes në bashkëpunim me DEA. Policia greke lëshoi ​​një urdhër arresti për Balilin, por policia shqiptare refuzoi të pranonte marrjen e mandatit. Kur autoritetet shqiptare e njohën atë, ai “u zhduk” sipas policisë shqiptare. Tre muaj pasi ishte lëshuar urdhri për arrestimin e Balilit, ai me sa duket ishte fotografuar duke festuar me një oficer të lartë të policisë në barin e baronit të drogës në brigjet shqiptare. Ky nuk ishte një moment i veçantë: në atë kohë, fytyra e qeshur e Balilit shfaqej rregullisht në sfondin e imazheve të telefonit celular dhe fotot e marra nga funksionet shoqërore të mbajtura nga elita politike shqiptare.

Afërsia e Balilit me bazën e fuqisë politike shqiptare, sipas zyrtarëve amerikanë dhe grekë, ishte çelësi i suksesit të saj si një trafikant i madh i drogës. Në fjalimin e hapjes në vitin 2016, ambasadori i SHBA në Shqipëri, Donald Lu, tha: “Politikanët e së djathtës dhe të së majtës kanë dëgjuar interesat e fuqishme të biznesmenëve të korruptuar, kriminelëve kryesorë dhe madje edhe trafikantët e drogës, ndryshe mund të shpjegojmë faktin se tregtari i drogës Klement Balili është ende i lirë? “Dhe në një fjalim në vitin 2018, Lu deklaroi se dështimi më i madh i qeverisë shqiptare gjatë mandatit të tij katërvjeçar ishte pamundësia për të kapur Balili, të cilin ai e përshkroi si “Një udhëheqës i fuqishëm i krimit të organizuar me lidhje politike”.

“Paratë u paguan, komuniteti e respektoi atë, ai ishte një biznesmen, jo një kumbar”.

Në janar, policia shqiptare më në fund arrestoi Balilin. Disa e shohin arrestimin dhe gjykimin e tij më shumë se një ushtrim i PR-së sesa një dënim. Qeveria shqiptare hoqi kapjen e tij si një grusht shteti për të lëvduar vëzhguesit ndërkombëtarë. Por në realitet ai diktoi kushtet e tij. Ministria e Brendshme dhe Prokuroria për Krime të Rënda u njoftuan për kohën e mbërritjes së Balilit nga ekipi i tij ligjor. Ai u dorëzua në Drejtorin e Përgjithshëm të Policisë së Shqipërisë. Për shkak të një ndryshimi kushtetues vitin e kaluar, ai nuk u ekstradua në Greqi dhe u gjykua në vend të Shqipërisë.

Në shkurt, Gjykata e Krimeve të Rënda pranoi kërkesën e Balilit për një “gjykim të shkurtuar”, i cili siguroi se ai nuk arriti të derdhte fasule mbi atë që ai e di për elitën politike të Shqipërisë. Më 7 maj, Balili u dënua me 10 vjet për trafik droge, si anëtarë në një grup kriminal dhe pastrim parash. Avokati i tij tashmë ka deklaruar se do të apelojë për dënimin. Një varg i shqiptarëve me ndikim kanë parë më parë akuza apo dënime për shkelje serioze të korrupsionit që zhduken misteriozisht në apel.

Balili ende mund të lirohet, ose të marrë një afat të reduktuar. Disa tregtarë që folëm për  projektet e ndërtimit Balili, duke përfshirë edhe Santa Quaranta, shprehën dashamirësi për të. Ai tha: “Ai nuk e dinte se çfarë bëri Klemendi, ose ajo që thonë ata është me të vërtetë e vërtetë … por Klemendi sollën para në komunitetin tonë”, tha një person, i cili kërkoi të mbetet anonim nga frika e Balilit. , dhe ne punuam mbi ta për shumë vite. Ai ishte një biznesmen, jo një kumbar. “

Por një tjetër ndërtues më i ri ishte më pak bamirës. “Ai pagoi kur ndjehej si pagues dhe kur nuk donte, ai nuk mund të bënte asgjë për ta bërë atë”, i thanë ata VICE. “Ai zotëron policinë, gjykatat, zyrtarët e taksave … nëse ai nuk ka caktuar një projektligj dhe unë do ta kisha ngritur atë me të, nuk dua të mendoj për atë që do të kishte ndodhur. Ai i njeh dhe kontrollon të gjithë dhe gjithçka.

Ai do të na kishte shtangur si një puro. ” Në shikim të parë, Tirana është një qytet në lartësi, me një kulturë të gjallë kafene dhe disa natës. Paratë e mëdha janë përdorur për të parashikuar rrethinat e menjëhershme të diplomatëve, biznesmenëve të huaj dhe politikanëve që takohen për të ngrënë sanduiçe klubesh, për të vrarë Tinder dhe për të folur në dyqan. Megjithë përbërjen e shumicës dërrmuese të popullsisë shqiptare, të varfrit ekzistojnë në brendësi të ndotur të kryeqytetit, ku shtëpitë nuk kanë energji elektrike, ujë dhe dritare xhami. Mercedes-Benzes rrethojnë strip-lit bare si peshkaqenë tigër. Në këto bare, deputetët e parlamentit e kumbosin Krug duke shikuar PornHub në iPhone e tyre dhe duke dëgjuar Dua Lipa. Këta lëvizës dhe përpunues të sapoformuar janë të gjallë, të animuar dhe shpesh vetëm një marrëveshje larg. Megjithëse normat e vrasjeve nuk janë askund afër atyre të Amerikës së Jugut apo të Amerikës Qendrore, dikush mund të rrëmbejë një pistoletë në një festë për  25-vjetorin e ditëlindjes.

Por suksesi i bandave të trafikimit të drogës në Shqipëri ka ardhur me një kosto për qytetarët e vendit, të cilët kanë mbetur të fundosen ose të notojnë në baltë. Në një sondazh të Gallup 2018, shqiptarët e rritur shprehën dëshirën e katërt më të fortë për të emigruar – vetëm nga Haiti, Liberia dhe Sierra Leone. Të rinjtë në fillim ndeshen me korrupsionin në shkollën e mesme në formë të ryshfetit për mësuesit për nota të mira. Tjetra vijon universitet, ku hyrja varet nga një kthim prapa ose nga një shok në vendet e larta që dëshirojnë të dhurojnë interesin tuaj në partinë e tyre politike.

Rudina Hajdari, kretarja e opozitës parlamentare të Shqipërisë dhe kryetarja e Komitetit të Integrimeve Evropiane, tha për VICE, “Të rinjtë shqiptarë ndjehen të zemëruar dhe të mashtruar nga qeveria.  Paratë diktojnë vendimet e vendit tonë dhe si këto para sigurohen nga kartelet e drogës – tek politikanët individualë dhe tek të gjitha partitë politike – këdo që lufton korrupsionin godet pengesa të mëdha “. Shqiptarët janë duke pritur për të parë nëse BE do të fillojë bisedimet e pranimit në qershor dhe së shpejti mund të bllokohet nga udhëtimi pa viza në BE plotësisht. Franca dhe Hollanda tani shohin bandat shqiptare të drogës si një kërcënim serioz se po përpiqen të ndalojnë udhëtimin pa viza të shqiptarëve. Baza hollandeze për të kërkuar ndalimin janë “një rritje e konsiderueshme në aktivitetet kriminale nga mafia shqiptare në Holandë dhe se këto organizata kriminale po abuzojnë me mundësinë e udhëtimit nëpër Evropë pa viza … duke zgjeruar më tej rrjetin e tyre të kontrabandës. “

Kryeministri Rama, një ish-lojtar i basketbollit i cili u fut në detyrë në vitin 2013 në një biletë të ashpër anti-korrupsion, fitoi blasfete nga bashkësia ndërkombëtare kur shkatërroi një fshat në rritje të njohur të kanabisit, të quajtur Lazarat. Megjithatë ai e ka gjetur të vështirë të shkundë akuzat për mashtrim dhe korrupsion, duke rezultuar në protesta të dhunshme anti-qeveritare në Tiranë, duke përfshirë edhe koktejet Molotov të hedhura në zyrën e Ramës javën e kaluar. Kundërshtarët e tij thonë se duhet të heqë dorë që Shqipëria të bashkohet me Evropën. Kreu i Partisë Demokratike të opozitës Lulzim Basha tha: “Ne jemi këtu me një mision, për të çliruar Shqipërinë nga krimi dhe korrupsioni, për ta bërë Shqipërinë si pjesa tjetër e Evropës”.

Këtu qëndron tension për Evropën: koncepti i një narko-shteti gjithmonë ka ndjerë shumë larg nga evropianët, të cilët mund të priren të kuptojnë se shtetet e korruptuara që prodhojnë drogat e tyre janë problemi i dikujt tjetër. Por pozicioni qendror i Shqipërisë në industrinë e drogës e ka sjellë problemin më afër, në një kohë kur shqiptarët shpresojnë të jenë më të lidhur me motorin ekonomik të BE. Kjo është gjëja më tragjike për një narkotik: Mbështetja e elitës së një kombi me fonde nga veprimtaria kriminale ka ndikimin më të madh në tokat e largëta, por mundësitë për popullin e saj.

Burimi

https://www.vice.com/en_us/article/zmpq89/the-inside-story-of-europes-first-narco-state?utm_source=curalate_like2buy&utm_medium=curalate_like2buy_wasi6ir1__0896e536-022d-45d2-8d9f-dbf4eabf2f07&fbclid=IwAR0PWMIpXfJxPGtqRSgDNgkD7fp5Bkc9Mx1syeiOI6YxMPaajoFdZJdIQXc