Cakaj takon homologun çek: BE do t’i përgjigjet Shqipërisë

0
6

Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj ka zhvilluar një takim me homologun çek, Tomas Petricek. Cakaj tha i bindur se Bashkimi Europian do t’i përgjigjet pozitivisht Shqipërisë. Në konferencën e përbashkët, Cakaj ka komentuar edhe marrëveshjen me Greqinë.

Cakaj është shprehur i bindur se do të mbyllë të gjitha kapitujt. Ministri i Jashtëm në detyrë, Cakaj tha se nuk ka asnjë sinjal për shtyrje të vendimit.

Nga ana tjetër, Petricek tha se e mbështet integrimin e Shqipërisë në BE dhe se Çekia është aavokate e Shqipërisë për hapjen e negociatave.