Çelja e negociatave me BE/ Ruçi nis lobimin me Presidencën rumune

0
4

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka nisur nga puna për lobimin me Presidencën rumune për çeljen e negociatave.

Lidhur me këtë fakt, kryeparlamentari i ka dërguar një letër Presidentit të Dhomës Dragnea dhe të Senatit Tariceanu.

“Shqipëria beson fort te suksesi i Presidencës rumune. Europa e zgjeruar, Europë më e fortë dhe konvergjente”, shkruan Ruçi në letrën e tij. Kujtojmë se qeveria shqiptare ka folur shpesh herë se si opsion për çeljen e negociatave me BE është qershori i 2019-ës.