Çmimet Kult 2018, 66 artistë në garë për 11 trofe. Kush do të fitojë?.

0
75
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Emra të njohur të artit dhe kulturës shqiptare janë mbledhur sot për mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve Kult.

Gjithçka rreth krijimit, interpretimit, shkrimit, përkthimit, aktrimit, muzikës, kërcimit e gazetarisë do të vlerësohet sonte nga Akademia Kult.

Në fotografitë e siguruara nga LSA shohim se në ceremoni, mes të pranishmëve janë emra të njohur si: Roza dhe Dhimitër Anagnosti, Besmir Bitraku, Alesia Xhemaliaj, Alfio Rrotani, Enver Petrovci, Indrit Çela etj.

66 artistë janë të nominuar për çmime të ndryshme, të cilat janë:

Aktori i vitit:

Gazmend Gjoka me Humaxhuni tek “Rojat e Taxhit”

Igli Zarka me Alan Strang tek “Equus”

Lulzim Zeqja me Baburi tek“Rojat e Taxhit”

Reshat Arbana me Babai tek “Babai”

Robert Ndrenika me Profesor Toti tek “Mendohu Xhakomino”

Timo Flloko me Psikiatri Martin Dysart tek “Equus”

Aktorja e vitit:

Ema Andrea me Znj. Strang tek “Equus”

Erjona Kakeli me Infermierja tek “Equus”

Ina Gjonçi me Blanche DuBois tek “Tramvaji dëshirë”

Luiza Xhuvani me Lukrecia Borxhia tek “Lukrecia Borxhia”

Olta Daku me Shirli Valentina tek “Shirli Valentina”

Yllka Mujo me Gabi tek “8 Femrat”

Filmi Kult:

Blerta Zeqiri me “Martesa”

Bujar Alimani me “Krom”

Edmond Topi me “Yjet e së ardhmes”

Gentian Koçi me “Dita zë fill”

Gjergj Xhuvani me “Engjëjt janë larg”

Namik Ajazi me “Amaneti”

Regjia e teatrit:

Altin Basha me “Rojat e Taxhit”

Artan Imami me “Mashtrimi”

Driada Dervishi me “Shirli Valentina”

Helidon Fino me “5 Djelmoshat”

Jonida Beqo me “Euridita”

Spiro Duni me “Babai”

Instrumentisti i vitit:

Aristidh Prosi në Violinçel nga “Camille Saint – Saëns – Koncert No.1 në la minor për violinçel dhe orkestër”

Florian Vlashi në Violinë nga“Bach, Johann Sebastian Koncert për 2 violina Re minor”

Jonela Golemi në Flaut nga “Saint Saëns – Rondo Capriccioso për flaut dhe orkestër”

Jonian Kadesha në Violinë nga “Ludëig Vag Beethoven – Koncert për violinë dhe orkestër në Re maxhor, Op.61”

Klajdi Sahatçi në Violinë nga “Aleksandër Peçi – Rapsodia Koncertante për Violinë, Piano dhe orkestër”

Merita Rexha Tërshana në Piano nga “Aleksandër Peçi – Rapsodia Koncertante për Violinë, Piano dhe orkestër”

Balerini i vitit:

Adela Muçollari me Odette & Odille tek “Liqeni i mjellmave”

Anxhelo Muçollari me Fëmija tek “Exil- Déjà vu”

Elton Merja me Babai tek “Exil- Déjà vu”

Ervis Nallbani me Siegfried tek “Liqeni i mjellmave”

Ledia Sulaj me Odette & Odille tek “Liqeni i mjellmave”

Rovena Shqevi me Nëna tek “Exil- Déjà vu”

Kënga e vitit:

Anxhela Peristeri me “E çmendur”

Aurela Gaçe me “S’mundem”

Elhaida Dani me “E ngrirë”

Elton Deda me “Fjalët”

Eugent Bushpepa me “Mall”

Miriam Cami & Alban Skënderaj me “Dhurata”

Libri artistik i vitit:

Ardian Christian Kyçyku me “Ati”

Besnik Mustafaj me “Biri i Adamit”

Flutura Açka me “Të ftuar në rrethin e dhjetë”

Mira Meksi me “Flutura mes gjinjve”

Sadik Bejko me “Këngë të Solomonit”

Zija Çela me “Ora e Zooparkut”

Libri studimor i vitit:

Anila Omari me “Leksiku i Veprës së Pjetër Bogdanit”

Bardhyl Demiraj me “Areali kulturor i Veriut në shek. XVI-XIX”

Evalda Paci me “Studime mbi tekstet e vjetra shqipe”

Laura Smaqi me “Kaleidoskop”

Marenglen Verli me “101 profile biografike nga Kosova për Kosovën”

Shaban Sinani me “Hieronymi në botën arbëreshe”

Përkthimi i vitit:

Abedin Preza me “Orlandi i çmendun” nga Ludovico Ariosto

Aida Baro me “Armëpushimi” nga Primo Levi

Bashkim Shehu me “Gjenerali në labirintin e tij” nga Gabriel Garcia Marquez

Brikena Çabej me “Anna, soror…” nga Marguerite Yourcenarl

Edmond Tupja me “Sharlota” nga David Foenkinos

Mimoza Hysa me “Rastet” nga Eugenio Montale

Arti pamor i vitit:

Arben Bajo me “Exhibition nr:9”

Ardian Isufi me “Pushteti i luleve”

Gazmend Leka me “Taso”

Jorgji Gjikopulli me “Atje… ku kam qenë, atje…ku dua të jem”

Sadik Spahija me “Vox-Machina”

Zef Shoshi me “Vepra 1956-2014”/

Zjarr Tv Ad