DONNARUMMA BRAKTIS MILANIN

0
299

E ardhmja e Gianluigi Donnarummës është në Paris. Të paktën kjo është ajo që publikohet në median italiane, e cila thekson se portieri i Milanit ka vendosur që të largohet nga kuqezinjtë në fund të sezonit për t’u transferuar te Paris Saint Germain. Gjithnjë sipas asaj që publikohet në median e vendit të Apenineve, vendimtare në këtë histori rezultoi të ishte ndërhyrja e Marco Verrattit që e ka bindur 19-vjeçarin që të pranojë transferimin në France. Mësohet se Donnarumma e mori vendimin e tij ne 3 muajt e fundit. Portieri italian, përveç projektit teknik të klubit transalpin, ka mbetur i mahnitur edhe nga vetë qyteti i Parisit. Këtyre faktorëve u shtohen edhe këshillat e Verrattit me këtë të fundit që ka të njëjtin agjent si Donnarumma, Mino Raiolën. Në krahun tjetër, edhe Milani mund ta shohë si një lëvizje të nevojshme kalimin e Donnarummës te PSG, pavarësisht deklaratave të Yonghong Li për mbajtjen e futbollistit në skuadër. Kuqezinjtë, nëse nuk do të kualifikohen për në Ligën e kampioneve, do të kenë nevojë për të ardhura financiare, kështu që shitja e kartonit të Donnarummës mund të jetë një ndër masat që mund të merren. Nëse Donnarumma do të kalojë te Paris Saint Germain, do të përfitojë një pagë 12 milionë Euro në sezon, shifër kjo që është 2 herë më e lartë se paga që përfiton aktualisht te Milan, ndërkohë që vetë klubi do të arkëtojë të paktën 70 milionë euro nga shitja e tij. Për sa i përket të ardhmes, Milani duket se e ka gjetur pasuesin e Donnarummës dhe bëhet fjalë për Pepe Reinën. Spanjolli është drejt përfundimit të kontratës me Napolin dhe kuqezinjtë duket se e kanë prenotuar kartonin e tij për verën e ardhshme. Një alternativë tjetër për milanezët është edhe Marketti që prej kohësh e ka humbur vendin e titullarit te Lazio kundrejt Strakoshës.