Edhe dy deputetë me korónavirus. Politika drejt karàntinimit, kush janë 7 politikanët e inféktuar

0
72

Koronavírusi ka ínfektuar edhe dy ligjvënës të tjerë në Kosovë. Lajmi është bërë i dituar nga vetë ata. Njëri prej tyre është deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri përmes një postimi në rrjetin social Facebook. Në postimin e tij deputeti ka shkruar se pavarësisht se është përpjekur që të tregohet i kujdesshëm, ka rezultuar pozitiv për vírusin. Tahiri se është mirë dhe se përveç simptômave të zakonshme, nuk ka ndonjë vështírësi të theksuar në përballimin e vírùsit. “Të dashur qytetarë, Përkundër faktit se jam përpjekur të jem i kujdesshëm, duke mos anashkaluar rekomandimet, dua t’ju njoftoj se pas tèstímit për COVID-19, kam rezultuar pozitiv. Aktualisht, jam mirë dhe përveç simptômave të zakonshme, nuk kam ndonjë vështírësi të theksuar në përballimin e vírùsit. Gjatë kësaj periudhe të vetë-ízolimit, do t’u përmbahem rèkomandimeve të OBSH-së dhe mjekëve tanë. Ju ftoj edhe juve t’u përmbaheni rèkomandimeve për ruajtjen dhe mbrojtjen e shëndetit tuaj dhe njerëzve të afërt në këtë periudhë aspak të lehtë në të cilën po kalojmë si vend”, shkruan deputeti.

Edhe deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Albena Reshitaj, e cila gjithashtu mban postin e kryetares të Komisionit për Shëndetësi, është ínfektuar me kôrônavirus. Lajmin e bën me dije vetë deputetja e AAK-së, e cila thotë se po qëndron e ízoluar në shtëpi, pas kryerjes së testit. Dyshôhet Reshitaj është ínfektuar në parlamentin e Kosovës, pasi siç thotë ajo, simptomat e para iu shfaqën fill pas seancës të së premtes. Një tjetër deputete e parlamentit të Kosovës, Eliza Hoxha është gjithashtu me Covid-19. “Të nderuar qytetarë, miq e kolegë, Që nga fillimi i Pandemisë jam përpjekur të zbatoj masat e rekomanduara nga institucionet shëndetësore dhe vazhdimisht kam bërë ftesë për zbatimin e tyre. Pas seancës së ditës së Premte, konkretisht prej të Shtunës së këtij vikendi kanë filluar të më shfaqen disa símptoma që lidhen me ínfèksionin me Covid-19 dhe pastaj iu kam nënshtruar tèstit ku kam rezultuar pôzitiv. Deri në testimin tjetër pas një kohe të përcaktuar sipas protokollit unë do të qëndroj e izôluar në shtēpi. Dua edhe një herë ti bëjë ftesë të gjitha institucioneve të vendit që të rrisin përkushtimin në respektimin e masave mbrôjtëse, të ndalohen të gjitha ngjarjet dhe aktivitetet aty ku nuk ka kushte dhe ku nuk respektohen masat e rekomanduara nga IKSHPK. Të rritet përkushtimi dhe dísíplina sa nuk është bërë tepër vonë”, shkruan Reshitaj.

Ditët e kaluara deputeti i AAK-së në Kosovë, Rasim Selmanaj, ka bërë me dije se ka rèzultuar pôzitiv me kôrônavirus. Përmes një postimi në Facebook, ai bën me dije se ka shfaqur símptôma të lehta që para 5 ditësh. “Dje nga një kolege deputete pasi kishte pyetur për rezultatin tim, dikush nga labôratori i kishte thënë se jam nègativ. Por si duket informata ka qenè për tèstin e dy korrikut! Para pak çasteve më thirren nga Instituti dhe me njoftuan se kam rezultuar pozitiv! Tash e pesë ditë jam me simptôma të lehta. Vazhdoj të ndjehem mirë”, shkruan ai. Gjithashtu deputeti i LDK-së, Haxhi Avdyli, ka treguar se është i prèkur me Covid-19. “Meqënëse interesimi i miqve e gazetarëve është i madh për të konfirmuar lajmin nëse jam Covid pozitiv. Lajmi është i vërtetë. Më është konfirmuar që analiza ime ka dalur Covid pozitiv. Gjendja ime është e mirë dhe jam vetëízoluar sipas rekomandimeve”, ka shkruar Avdyli në rrjetin social Facebook. Nënkryetari i LSDM-së, Muhamed Zekiri është politikani tjetër i ínfèktuar i cili njoftoi në profilin e tij në Facebook se ai, gruaja e tij dhe vajza tremuajshe janë pozitiv në COVID-19. Zekiri shkruan se vetë ai nuk ka as edhe një simptôm të ínfeksionit por që pasi ka rezultuar pozitiv në kôrônatestin që i është bërë së fundmi, është ízoluar së bashku me familjen. Ai madje u ka kërkuar falje të gjithë njerëzve me të cilët ka qenë në kontakt së fundmi, për atë që siç thotë ai, i ka vendosur në pozitë të palakmueshme. Këngëtarja Eliza Hoxha, e cila është aktualisht edhe deputete e PDK-së, rezultoi pozitive me kôrônavirus tre ditë më parë. Lajmin e bëri publik vetë Eliza, nëpërmjet një statusi në profilin e saj personal në rrjetet sociale. “Të dashtun miq, pas testit negativ të javës së kaluar sot e kam ripërsëritur testin dhe kam dal pozitiv… Kjo për faktin që tre ditët e fundit kam pasur disa nga símptômat që e shquajnë këtë vírus si: Plôgështi, Ethè, Tèmpèraturë, Kôlle. Po ashtu kam vërejtur arítmí të theksuar këto ditë… Çfarë mund të ju them unë e që nuk e keni dëgju deri tani…Asgjë më shumë përtej se të kujdeseni për veten e të tjerët. Maska, higjiena e theksuar, dístanca tashmë janë domosdoshmëri dhe mënyrë jetese. Vírusi ekziston.  Do të jetë gjatë me ne, prandaj duhet të mësohemi të bashkëjetojmë me të. Për ata që i kam pas afër këto ditë uroj të mos sëmuren, e nëse po ta kalojnë me lehtësi. Sh’net!”, shkruajti ajo. Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka rezultuar pôzitiv me COVID-19.Këtë e ka bërë të ditur vet ai në një postim në Facebook. “Sot, pas analizave te kryera, kam rezultuar pozitiv me Covid-19. Përveç një plôgështie, nuk vërej ndonjë shqetësim tjetër shëndetësor. Anëtarët e tjerë të familjes nuk janë të prekur. Ditët në vijim to të jem i izoluar. Apeloj te të gjithë për kùjdès maksimal!”, ka shkruar ai. Ditëve të fundit edhe disa deputetë dhe zyrtarë të tjerë të LDK-së kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Pak ditë më parë Mustafa pati dhe një takim me kryeministrin Edi Rama, teksa e priti në shtëpinë e tij, po nuk dihet ende nëse edhe numri i qeverisë shqiptare e ka marrë vírùsin.