Financimet ruse për PD-në/ Jorida Tabaku zbardh detaje nga takimi me ambasadoren amerikane Yuri Kim

0
24
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Deputetja e PD, Jorida Tabaku ka zbardhur disa detaje nga takimi ku ka qenë e pranishme edhe ambasadorja amerikane Yuri Kim në ambientet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve këtë të enjte.

Tabaku tha se diskutimet ishin “për të bërë transparencë e para e së dyti për të qenë larg influencave që nuk duhet të harrojmë ekzistojnë nga Kina, Rusia apo Irani”.

Pyetje: A u përmend gjë financimet e Lulzim Bashës?

Jorida Tabaku: Unë besoj se do ketë deklaratë nga ambasada për t’ju informuar.

***Takimi vjen dhe një një moment që po punohet për reformën zgjedhore. Po kështu, vizita e Kim në KQZ vjen një ditë pasi Zeri i Amerikës zbuloi se një kabllogram i inteligjencës amerikane, tregonte për financimin rus të PD në Shqipëri në vitin 2017.

Zjarr Tv Ad