Funerali shtetëror i Mbretëreshës Elizabeth II/ Të gjitha udhëzimet që do të ndiqen deri në lamtumirën e fundit

0
65
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Arkivoli i Mbretëreshës ka mbërritur në Edinburg nga Balmoral, ndërsa funerali i saj shtetëror do të zhvillohet më 19 shtator.

Të gjithë qytetarëve do t’u jepet mundësia të bëjnë nderimet e tyre dhe të shohin arkivolin e saj, fillimisht në Katedralen St Giles të Edinburgut dhe më pas në Westminster Hall – ku Mbretëresha do të qëndrojë për katër ditë.

Mbreti Charles III do të nisë gjithashtu një turne në të katër vendet që përbëjnë MB.

UDHEZUESI PËR ATË QË DO TË NDODHË DITË PAS DITE

12 Shtator

Mbreti do ta fillojë ditën me një vizitë në Westminster Hall, ku të dy dhomat e Parlamentit do të takohen për të shprehur ngushëllimet e tyre.

I shoqëruar nga Camilla, bashkëshortja e Mbretëreshës, Mbreti do të udhëtojë me avion për në Edinburg. Pasdite, arkivoli i Mbretëreshës do të udhëtojë me procesion drejt Katedrales së Shën Giles, i shoqëruar nga Mbreti dhe anëtarët e Familjes Mbretërore.

Trupi i mbretëreshës do të prehet në St Giles dhe publiku do të mund të shikojë arkivolin e saj, i cili do të qëndrojë nën vigjilencë të vazhdueshme për 24 orë.

Mbreti më pas do të kthehet në Pallatin e Holyroodhouse, ku do të ketë një audiencë me Ministrin e Parë të Skocisë, Nicola Sturgeon. Ai dhe Mbretëresha Consort do të marrin pjesë më pas në Parlamentin Skocez ku do të marrin një mocion ngushëllimi. Në mbrëmje, Mbreti Charles do të mbajë një vigjilje me anëtarët e familjes mbretërore në Katedralen e Shën Giles.

13 shtator

Princesha Royal, Princesha Anne, vajza e vetme e Mbretëreshës, do të shoqërojë arkivolin e Mbretëreshës nga Katedralja e Shën Giles në aeroportin e Edinburgut dhe më pas me aeroplan në RAF Northolt. Fluturimi i fundit i Mbretëreshës nga Skocia në Londër pritet të arrijë pak para orës 19:00.

Prej aty do të udhëtojë për në Buckingham Palace. Para kësaj , Mbreti dhe Camilla do të vizitojnë Belfastin në Irlandën e Veriut dhe më pas do të udhëtojnë në Kalanë Hillsborough.

Mbreti më pas do të takohet me Sekretarin e Shtetit për Irlandën e Veriut, deputetin Chris Heaton-Harris, si dhe me drejtues të tjerë partiakë. Ai do të marrë gjithashtu një mesazh ngushëllimi të udhëhequr nga Kryetari i Asamblesë së Irlandës së Veriut, Alex Maskey.

Pas një takimi me udhëheqësit fetarë, Mbreti Charles dhe Camilla do të marrin pjesë në një shërbim lutjeje në Katedralen e Shën Anës, përpara se të kthehen në Londër.

14 shtator

Trupi i Mbretëreshës do të udhëtojë nga Pallati Buckingham në Sallën Westminster pak pas orës 14:00. Arkivoli i saj do të mbahet në një karrocë armësh të Artilerisë Mbretërore të Kuajve të Trupës së Mbretit dhe do të shoqërohet nga një paradë ushtarake si dhe nga anëtarët e familjes mbretërore.

Turmat do të mund të shikojnë ndërsa bën udhëtimin përgjatë Kopshteve të Mbretëreshës, The Mall, Gardës së Kuajve dhe Harkut të Rojeve të Kuajve, Whitehall, Rrugës së Parlamentit, Sheshit të Parlamentit dhe Oborrit të Pallatit të Ri. Udhëtimi pritet të zgjasë rreth 40 minuta. Për këtë rast do të ketë edhe ekrane të mëdha televizive në Parqet Mbretërore të kryeqytetit.

Pasi në Westminster Hall, arkivoli do të qëndrojë në një platformë. Çdo cep i platformës do të ruhet 24 orë në ditë nga ushtarët e njësive që i shërbejnë Shtëpisë Mbretërore.

Kryepeshkopi i Canterbury-t Justin Welby do të kryejë një shërbim të shkurtër ku do të marrin pjesë mbreti Charles dhe anëtarë të tjerë të familjes mbretërore, përpara se salla të hapet për publikun.

15 shtator

Kjo ditë shënon të parën nga katër ditët e plota që trupi i mbretëreshës do të qëndrojë në Westminster Hall, ku ajo do të qëndrojë deri në mëngjesin e funeralit shtetëror.

Arkivoli i mbyllur do të vendoset në një platformë të ngritur dhe publiku do të jetë në gjendje të kalojë dhe të bëjë nderimet e tyre. Detajet do të publikohen më vonë se si njerëzit mund të marrin pjesë, por pritet që qindra mijëra njerëz do të mund të bëjnë nderimet e tyre në ndërtesën e shekullit të 11-të, pjesa më e vjetër e Pallatit të Westminsterit dhe zemra e britanikëve.

16 shtator

Arkivoli i Mbretëreshës do të qëndrojë në Westminster Hall, ku njerëzit do të mund të bëjnë nderimet e tyre. Mbreti dhe Camilla do të udhëtojnë në Uells, duke shënuar fundin e vizitave të tij në të katër kombet e Mbretërisë së Bashkuar.

17 shtator

Arkivoli i Mbretëreshës do të qëndrojë sërish në Westminster Hall.

18 shtator

Arkivoli i Mbretëreshës do të qëndrojë për të katërtën ditë në Westminster Hall.

19 shtator

Homazhe do të zhvillojnë politikanë dhe krerë nga e gjitha bota. Arkivoli do të udhëtojë nga Westminster Abbey në Wellington Arch, nga ku do të udhëtojë për në Windsor.

Zjarr Tv Ad