Gazetari Basir Çollaku: fundos Yuri Kim, ja arsyet pse ambasadorja Kim nuk flet dot për “McGonigal”

0
213
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Gazetari Basir Çollaku tha në një intervistë për Euronews Albania se Prokuroria e Posaçme duhet së paku të kishte regjistruar një procedim penal lidhur me çështjen McGonigal.

Sipas Çollakut, fakti që ambasadorja amerikane nuk ka folur asnjëherë lidhur me këtë çështje lidhte me faktin se ‘fuqia e drejtësisë amerikane është në çdo cep të planetit’.

Çollaku u shpreh se qëndrimi i ambasadës lidhur rastin McGonigal tregon 2 standarde, duke qenë se ambasada e SHBA në Tiranë është shumë aktive edhe për gjëra periferike.

Duke thënë se prokuroria nuk ka çfarë të hetojë, Rama është duke bërë presion ndaj prokurorisë. Këtë herë kemi edhe ambasadoren amerikane që nuk flet.

Dhe me të drejtë ambasadorja nuk reagon se fuqia e drejtësisë amerikane është gjithandej. Kemin 2 standarde, këtë rast është e përmbajtur se në SHBA këtë çështje e ka në dorë drejtësia.

Ajo duhet të motivonte SPAK të regjistronte një procedim lidhur me këtë çështje”, tha Çollaku.

Zjarr Tv Ad