Ish-drejtuesi i FBI dhe miku i Edi Ramës, nën hetim për lidhje me Rusinë

0
116
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Ish-drejtori i kundërzbulimit të FBI-së në SHBA, Charles McGonigal ka përfunduar në radarët e prokurorëve federalë amerikanë për lidhjet e tij me Rusinë dhe qeveri të tjera të huaja. Mes tyre renditen Bosnjë dhe Hercegovina, Shqipëria, Kosova dhe Mali i Zi.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia amerikane “Business Insider”.

Agjencia thekson se McGonigal ka lidhje me oligarkun miliarder rus, Oleg Deripaska. Ky i fundit njihet si oligarku i preferuar i Putinit.

Por dy burime i thanë “Insider-it” se McGonigal ishte i afërt me kryeministrin shqiptar Edi Rama.

Dy burime i thanë Insajderit se McGonigal ishte i afërt me Edi Ramën, i cili ka është kryeministër i Shqipërisë që nga viti 2013.

Sipas një emaili të parë nga Insajderi, McGonigal përdori llogarinë e tij zyrtare të emailit të FBI-së për të tentuar të organizonte një takim mes Ramës dhe një amerikani, firmë që kryeministri po mendonte të punësonte për një nismë kundër korrupsionit.

Në fund, FBI nuk i dha miratimin McGonigal për takimin dhe ai nuk u zhvillua kurrë.

Një përfaqësues i Ramës tha se marrëdhënia e kryeministrit me McGonigal ishte ‘një marrëdhënie miqësore tërësisht private pa interes publik’.

‘Ne nuk kemi asnjë ide për ndonjë juri të madhe dhe asnjë autoritet amerikan nuk na ka kontaktuar ndonjëherë për këtë. Nuk ka pasur kurrë takime me firma. Dhuratat, pagesat, rimbursimet e udhëtimit përpara ose pasi zoti McGonigal të largohej nga puna’, është shprehur zyrtari shqiptar.

Duke cituar Insider, FBI-ja gjithashtu nuk e kishte dhënë pëlqimin për këtë takim duke dhënë përshtypjen se McGonigal po përfundonte nën hetim për veprimet e tij.

Ish-agjenti i nivelit të lartë të FBI-së, Charles McGonigal, ishte i përfshirë gjithashtu në hetimin për kontaktet e fushatës së Trump me Rusinë gjatë zgjedhjeve të vitit 2016.

Në fund të vitit të kaluar, sipas dokumenteve të brendshme të gjykatës të siguruara nga Insider-i, avokatët amerikanë mblodhën fshehurazi një juri të madhe që shqyrtoi sjelljen e Charles McGonigal.

Zjarr Tv Ad