Katari blen 500 milionë dollarë borxhe qeveritare së Libanit

0
15
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

“Shteti i Katarit do të blejë detyrimet qeveritare libaneze me vlerë 500 milionë dollarë,” tha Ministri i Jashtëm Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani në një deklaratë dhënë nga Agjencia e Lajmeve Katar.

Blerja do të “forcojë ekonominë libaneze” dhe vendimi u mor pas një takimi të hënën midis emirit Sheikh Katarit të Hamasit Al-Thani të Katarit dhe presidentit libanez Michel Aoun, tha ai.

“Ne dëshirojmë stabilitet dhe prosperitet për republikën libaneze dhe popullin libanez dhe se ekonomia libaneze do të shërohet”.

Ky veprim vjen në mes të tensioneve të mëdha financiare për qeverinë libaneze.

Ministri i Financave i Libanit shpërtheu tregjet më parë këtë muaj me komentet rreth borxhit publik të vendit, që mendohet të jetë ndër më të këqijat në botë.

Ekonomia e Libanit ka qenë në prag të rënies për disa kohë, por një konferencë në Paris, e quajtur CEDRE në prill, bëri zotime për ndihmë me vlerë 11 miliardë dollarë.

Por Franca muajin e kaluar paralajmëroi se Beiruti mund të humbiste këto zotime nëse vazhdonte të ishte pa një qeveri gati tetë muaj pas zgjedhjeve të përgjithshme për shkak të mosmarrëveshjeve politike.

 

Zjarr Tv Ad