Korea e Veriut po përgatit raketat

0
6

Imazhet satelitore të një objekti afër Phenianit sugjerojnë se Korea e Veriut mund të përgatitet të nisë një raketë ose një satelit. Rritja e aktivitetit është rreth një vendi të njohur si Sanumdong, ku Korea e Veriut mblodhi shumicën e raketave dhe raketave balistike. Ai vjen pas njoftimeve të kësaj jave se vendi i nisjes së raketave të Koresë së Veriut në Sohae ishte rindërtuar. Puna për të çmontuar Sohae filloi vitin e kaluar, por u ndalua pasi bisedimet e SHBA u zvarritën. Të premten, Presidenti i SHBA Donald Trump tha se do të ndihej  i zhgënjyer nëse Korea e Veriut do të rifillonte testimin e armëve.

“Do të isha i habitur në një mënyrë negative nëse ai do të bënte ndonjë gjë që nuk ishte për të kuptuar, por do të shohim se çfarë ndodh”, tha ai.

“Do të isha shumë i zhgënjyer nëse shoh testimin”.

Analistët besojnë se ka më shumë gjasa që në këtë fazë  Peniani po përgatitet të nisë një satelit, në vend që të provojë një raketë. Megjithatë SHBA tha më parë kësaj jave se kjo do të ishte ende në kundërshtim me angazhimet që lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, i ka bërë Presidentit Trump.