Koreja e Veriut: SHBA hodhi poshtë ‘mundësinë e artë’

0
12

Udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, mund të ndërpresë bisedimet për denuklearizimin me SHBA dhe të rifillojë programet mbi raketat dhe testimet bërthamore.
Zëvendësministrja e Jashtme, Choe Sun-hui u tha diplomatëve të huaj se SHBA hodhi poshtë “një mundësi të artë” gjatë takimit mes Presidentit Trump dhe Kim Jong un në Vietnam.
Koreja e Veriut ofroi gjatë bisedimeve çmontimin e kompleksit të saj kryesor bërthamor Yongbyon.
Por bisedimet u prishën pasi Trump refuzoi të hiqte sanksionet nëse Koreja e Veriut nuk shkatërron të gjitha vendet e saj bërthamore.
Kim do bëjë një njoftim zyrtar lidhur me bisedimet e ardhshme me SHBA së shpejti, tha Choe në Phenian.
“Nuk kemi ndërmend të plotësojmë kërkesa, as nuk jemi të gatshëm të angazhohen në negociata të këtij lloji,”-tha ajo për gazetarët në Korenë e Veriut.
Sun-hui akuzoi SHBA se do mbajë një qëndrim prej ‘gangsteri’.