Koreja Veriut hedh dy raketa me rreze të shkurtër

0
12

Koreja e Veriut ka qëlluar dy raketa me rreze të shkurtër, tha ushtria e Koresë së Jugut.

Raketat u hodhën nga Sino-ri në veri-perëndim të kryeqytetit, Penian, në drejtim të lindjes.

Raketat udhëtuan respektivisht 420 km dhe 270 km.

Testet vijnë pasi një i dërguar i lartë i SHBA mbërriti në Korenë e Jugut për të folur mbi zhbllokimin e negociatave për armët bërthamore.

Analistët thonë se Veriu po përpiqet të rrisë presionin ndaj SHBA-së për shkak të vendimit të Amerikës për të mos bërë lëshime.

Dy raketat u hodhën rreth orës lokale 16:30, thanë Shefat e Shtabit të Përbashkët të Koresë së Jugut.

Lokalizuar rreth 75 km nga Peniani, baza Sino-ri është një nga objektet më të gjata të raketave të Koresë së Veriut, sipas Qendrës për Hulumtime Strategjike dhe Ndërkombëtare në qendër të Washingtonit.