Kosova bojkoton ceremoninë e Nobelit, Pacolli ia kërkon dhe Shqipërisë

0
1

Kosova nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e Nobelit në Stokholm këtë vit. Lajmi u konfirmua nga vetë ministri i Jashtëm në detyrë Behgjet Pacolli.

“Unë konfirmoj se ambasadorja ynë Znj. Shkendije-Geci-Sherifi do të bojkotojë këtë event, shkaku i fituesit kontravers të Çmimit Nobel, Peter Handke, mik dhe mbështetës i politikës së Millosheviçit.

Gjithashtu Pacolli ka dhe një kërkesë.

“Unë gjithashtu pres që edhe Ambasadori i Shqipërisë të veprojë në mënyrë të ngjashme.”