Kosova shënon 2 humbje jete si pasojë e Corona*virusit/ Ja sa persona rezultuan pozitiv gjatë 24 orëve të fundit…

0
4

Kosova ka shënuar 2 v*iktima, si dhe 166 raste pozitive gjatë 24 orëve të fundit. Në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.056 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 166 raste pozitive.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 86 raste, komuna Gjilan 13 raste, komuna Fushë-Kosovë 11 raste, komuna Podujevë 11 raste, komuna Prizren 10 raste, komuna Suharekë 8 raste, komuna Deçan 4 raste, komuna Drenas 4 raste, komuna Pejë 4 raste, komuna Vushtrri 3 raste, komuna Kamenicë 2 raste, komuna Obiliq 2 raste, komuna Shtime 2 raste, komuna Viti 2 raste dhe me nga një rast komunat Ferizaj, Gjakovë, Malishevë dhe Mitrovicë.

Numri total i rasteve pozitive, është 17.757 raste nga 86.098 persona të dyshimtë në vir*usin SARS-CoV-2 dhe 661 raste të vd*ekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 55 pacientë, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot, është gjithsej 15.034 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.062.