KQZ u jep mandatet 6 deputetëve të rinj të PD dhe LSI të hënën

0
7

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve pritet t’i japë të hënën mandatin 6 deputetëve të rinj, që hyjnë në parlament pas djegies së mandateve parlamentare nga opozita. Në rendin e ditës së mbledhjes së KQZ është përcaktuar edhe dhënia e mandateve pas krijimit të vakancave nga 3 deputetë të PD dhe 3 të LSI. Bëhet fjalë për mandatet e Astrit Veliajt, Gent Strazimiri, Klevis Balliu, Viktor Tushaj, Nora Malaj dhe Vangjel Tavo.

Nga lista e kandidatëve të 2017 të PD marrin mandatet Lefter Maliqi, Ligoraq Karamelo dhe Majlinda Halili. Ndërsa nga LSI, Ediola Braha, Edlira Hyseni dhe Elda Hoti.