Kreu i PD, përshëndet votimin në Maqedoni: Hapi mundësinë e anëtarsimit në NATO

0
33

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me votimin në parlamentin maqedonas I cili hap rrugën ndyshimeve kushtetuese.

Mbrëmë parlamenti i Maqedonisë i hapi rrugën ndryshimeve kushtetuese që mundësojnë anëtarësimin e saj në NATO.
Përzemërsisht përshëndes këtë hap dhe ndryshimet e pritshme kushtetuese, proces që do të na bashkojë edhe si aleatë rreth vlerave të përbashkëta euroatlantike. Shkruan Basha në një postim në tëitter

Me 80 vota pro Kuvendi i Maqedonisë miratoi mbrëmjen e së premtes, nismën për ndryshimet kushtetuese duke i hapur rrugë ndryshimit të emrit nga Republika e Maqedonisë në Republika e Maqedonisë së Veriut.