Kushi në Kongresin e Arsimit: Kemi përgatitur programe që të rinjtë të mos largohen, gazetari DYLGJERI: Argumentet intelektuale të Ministres KerKushi

0
477
Zjarr Televizion Ad This is a sample article. ...

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka folur në Kongresin e Arsimit për sfidat dhe cilësinë e arësimit në standardet e BE. Në fjalën e saj, Kushi tha se Shqipëria dhe rajoni po përballen me largimin e të rinjve drejt vendeve Perëndimore.

Ajo tha se janë përgatitur programe dhe bursa studimi, që i përfitojnë të rinjtë me kush që mos largohen nga Shqipëria dhe të qëndrojnë në vend.

Lidhur me ktë deklaratë nga ministrja Kushi ka ardhur një reagim nga gazetari i njohur Ylli Dylgjeri i cili me anë të një reagimi në Facebook shkruan: Ti akoma vazhdon ne podiume kongresesh t’na argumentosh se rinia shqiptare iken ne europe, iken ne gjermani se popullsia e ketyre vendeve po plaket dhe po i rinovon perandorite e europes sperma shqiptare!

Postimi i plotë nga Dylgjeri:

Argumentet intelektuale të Ministres KerKushi

Po ta them ne krye:

Ti Ministrja KerKushi je vetem nje cope mishi me dy sy ne krye te Arsimit.

Ti akoma vazhdon ne podiume kongresesh t’na argumentosh se rinia shqiptare iken ne europe, iken ne gjermani se popullsia e ketyre vendeve po plaket dhe po i rinovon perandorite e europes sperma shqiptare!

Pika qe ste bie Ty, dhe atyre qe te vune aty. Ti akoma nuk do te degjosh, te shikosh, te interceptosh se ky vend ka mbaruar.

Akoma me fidanishte Ti?

Po te pyes:

Po vendi yt sot po rinovohet apo po plaket?

Mbas kesaj epidemie  emigracioni cfare po i ndodh vendit o plake?

Pyeti pak plakat e tjera te Qeverise se cpo i ndodh vendit?

Apo…

njera nga plakat ben kontrolle e mbuluar ne bregdet, tjetra i jep prona ne bregdet nuses se vellait amerikane e pa pune, te tjerat jane plaka anonime qe i vuri ne krye “Kryeplaku i Surrelit”.

Pyet pak Kryeplakun Rama se sa eshte pakesuar numri i popullsise pas ketij emigracioni te pa shembull?

Edhe Mua me kane ikur te dy femijet ne perendim o plake e rrjedhur.

Po pse kane ikur thua Ti?

Te rinovojne Gjermanine? Pika fshatares injorante qe na drejton arsiminin e kulturen. Po femijet e mij me Universitet e mastera ne perendim nuk i ofroj kush pune ne Shqiperi o Ministrja (Ker)Kushi.

Edhe sikur, po me rrogat qe ofron tregu ketu nuk te jeton rinia o KerKushe.

Po me treguesit jetesor te cmimeve nuk te rri rinia o KerKushe.

Po me krimin, drogen, pristitucionin qe ka zene vend te pare nuk te rri rinia o Kerkushe.

Po me vjedhjet, tenderat, PPP, plehrat, inceneratoret nuk te rri rinia ketu o KerKushe.

Se Ju keni punesuar femijet e pare e te biresuar te ministrave, ishKryeministrave e soj e sorrollop i bllokut ne Administrate o KerKushe.

Po pse prite Ti te ta thoshte Ambasadori Britanik qe po na thua argumenta intelektuale o KerKushe?

Ne fund:

Ti je vetem nje cope mishi argjentinas qe je bere per gjynah.

Zjarr Tv Ad