Mallakastër/ Procedohen penalisht dy persona i vunë zjarrin pyjeve

0
1

Policia e Mallakastrës ka proceduar penalisht dy shtetas, nën akuzën e zjarrëvenies në pyje dhe kullota.  Policia bën me dije se në pranga kanë rënë shtetasi F.N, 46 vjeç, banues në Ballsh dhe

“Ky shtetas në datën 30.03.2019, në tokën e tij ka vënë zjarr duke djegur disa shkurre të cilat më pas kanë sjellë djegien e një masivi pyjor, pronë e fondit pyjor të Bashkisë Mallakastër, duke sjellë një dëm të konsiderueshëm në pemë të llojit pisha dhe ullinj të një siperfaqe prej 1 Ha”,- njoftom policia.

Në gjendje të lirë është proceduar penalisht edhe shtetasi E.N, 14 vjeç, banues në Ballsh.

“Procedimi për këtë shtetas filloi pasi në vendin e quajtur “Kodra” në Lavdan , duke djegur disa shkurre, i ka dalë zjarri jashtë kontrollit dhe është djegur rreth 1 Ha tokë me ullinj, pemë të ndryshme dhe shkurre.