Ministri i Jashtëm italian të mërkurën në Shqipëri

0
16
Italys Labor and Industry Minister and deputy PM Luigi Di Maio, answers to journalists during a press conference on the theme "Dignity Decree", after the approval of the Council of Ministers held yesterday, at Palazzo Chigi in Rome on July 3, 2018. (Photo by Andreas SOLARO / AFP) (Photo credit should read ANDREAS SOLARO/AFP/Getty Images)

Ministri i Punëve të Jashtme dhe i Bashkëpunimit Ndërkombëtar në Itali, Luigi Di Maio, do të vizitojë të mërkurën Shqipërinë. Gjatë qëndrimit të tij në vendin tonë, Ministri italian do të takohet me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta, dhe me Kryeministrin dhe Ministrin e Punëve të Jashtme, Edi Rama.

Në përfundim të takimit me Kryeministrin Rama do të mbahet një konferencë e përbashkët për shtyp. Ministri Di Maio do të kryejë një vizitë edhe në kampin e çadrave pranë qytezës së Vorës si dhe do të marrë pjesë në ceremoninë e dhurimit të materialeve të nevojshme të shpëtimit për të përballuar katastrofat dhe situatat e emergjencës të dhuruara nga Emergjencat Civile italiane.