NAPOLI LIKUJDON CAGLIARIN DHE KONFIRMOHET NË KRYE

0
154

Napoli hedh pas krahëve eliminimin nga Europa League me një fitore 5 me 0 në transfertën e Cagliari-t. Të besuarit e Maurisio Sarri-t dominuan gjatë gjithë takimit, duke mos vënë për asnjë çast në dyshim 3 pikëshin. Zhbllokimi i takimit, erdhi nga këmbët e Jose Callejon. Pasi mori një top nga mesfushori Allan, spanjolli lëshoi një të djathtë të hidhur, me topin që u ndal vetëm nga rrjeta. Dyfishimi erdhi nga Dries Mertens, me belgun që realizoi 3 minuta përpara se skuadrat t’i drejtoheshin dhomave të zhveshjeve. Edhe fraksioni i dytë kishte të njëjtën panoramë, me Napolin që nuk e hoqi këmbën nga gazi, duke shënuar dhe tre herë të tjera. Fillimisht ishte kapiteni Marek Hamshik që realizoi në minutën e 61, ndërsa Lorenso Insigne nga 11 metra plotësoi “pokerin”. Llogaritë i mbylli portugezi Mario Rui që ekzekutoi bukur një goditje dënimi. Përfundimisht 5-0 dhe Napoli thellon kryesimin në +4 pikë nga Juventusi që ka një takim të prapambetur, pikërisht atë ndaj Atalantës.