Nga sot Facebook kufizon LIVE

0
9
A smartphone user shows the Facebook application on his phone in the central Bosnian town of Zenica, in this photo illustration, May 2, 2013. Facebook Inc's mobile advertising revenue growth gained momentum in the first three months of the year as the social network sold more ads to users on smartphones and tablets, partially offsetting higher spending which weighed on profits. REUTERS/Dado Ruvic (BOSNIA AND HERZEGOVINA - Tags: SOCIETY SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS) - RTXZ81J

Nga sot facebook do të kufizojë transmetimet live për ata që dhunojnë disa rregulla sociale, përfshi edhe politikat e grupit dhe personave të rrezikshëm.

E bëri të ditur facebook dhe vendimi vjen pak para mbajtjes së një samiti për ekstremizmin online, që është organizuar pas sulmeve në dy xhami në Kristçërç të Zelandës së Re.

Facebook-u është zotuar se do të shpenzojë 7.5 milionë euro në teknologji, për të indentifikuar video dhe imazhe të manipuluara që i shpëtojnë kontrollit dhe ripostohen më vonë sërish

Përmbajtjet e ndaluar do të fshihen automatikisht.

Gjiganti teknologjik ka thënë se fillimisht do të ketë paralajmërime për shkelje të rregullave të reja të Facebook-ut.

Nga sot shpjegon facebook “cdo kush që dhunon politikat tona më serioze do të jetë i limituar në përdorimin e LIVE për një periudhë kohe, psh 30 ditë nga dita e parë kur është bërë shkelja”

Shembull pa asnjë diskutim do të fshihet shpërndajra e një linku apo e një deklarate e një grupi terroristësh. Platforma synon që të zgjerojë masat shtrënguese edhe në disa të tjera në javët e ardhme, dukei ndaluar dhe mundësinë e reklamimit në FB

Facebook është në pratnership me tre universitete amerikane – Universitetin e Maryland , Cornell dhe Universitetin e Kalifornisë, Berkeley – dhe janë finaliar për të gjetur teknika të reja për të zbuluar  mediat manipuluese përmes imazheve, videove dhe audiove dhe një dallim midis postimeve të pakuptueshme dhe pas ndryshimeve të vullnetshme.

Në muajin mars, një i vetëquajtur supremacist i bardhë ka sulmuar dy xhami në Kristçërç, duke lënë të vdekur 51 persona.