Nis procesi hetimor ndaj Izet Haxhisë/Prokuroria thërret si dëshmitarë Sali Berishën dhe Jaho Mulosmanin

0
4

Ka nisur sërish procesi gjyqësor ndaj Izet Haxhisë, ish-truprojës së Sali Berishës, i ak uzuar për vr asjen e Azem Hajdarit.

Organi i ak uzës ka kërkuar 10 dëshmitarë, ndërsa mësohet se avokati i Haxhisë do t’i kërkojë ata në seancën e radhës.

Mësohet se ndër dëshmitarët që do kërkohen të dë shmojnë është edhe ish-kryeministri Sali Berisha, Jaho Mulosmani dhe Ylli Rakipi.

Ndërkohë avokati i Haxhisë Idajet Beqiri, ka kërkuar që të pyeten motrat Aishe dhe Zylfie Haklaj, Muharrem Haklaj dhe Zenel Neza.

Në 2006-n, Izet Haxhia u arr estua në Turqi, ndërsa në maj të këtij viti ai u ekstradua në Shqipëri për të vu ajtur dë nimin me 25 vite bu rg që ka marrë nga të gjitha shkallët e gjyqësorit shqiptar për bashkëpunim në vr asjen e deputetit Azem Hajdar